Přemysl Votava: Vodní děla nejsou řešením

19.11.2021 10:02 | Komentář

V těchto dnech jsme si připomenuli „Den boje za svobodu a demokracii“, události roku 1939 a 1989.

Přemysl Votava: Vodní děla nejsou řešením
Foto: Archiv autora
Popisek: Přemysl Votava

Kladu si otázku, podobně jako tisíce dalších, ctíme ideály listopadu 1989 i dnes? Již několik týdnů vidíme drastické televizní záběry z hranice mezi Polskem a Běloruskem. První oběti, mnoho zraněných. Tyto záběry nám připomínají v mnohém události před rokem 1989. Není to nadsázka. Tisícům běženců je také dnes bráněno silou v cestě za jejich vytouženou svobodou, ne vše je stejné, přesto velkých rozdílů nevidím. Před listopadem 1989 to byli Češi, Poláci, Maďaři, dnes u ostnatých drátů stojí Kurdové, Afgánci, Iráčané, Syřané… Prchají ze zemích, kde probíhá občanská válka. Mnohdy jsme do jejich vnitřního konfliktu  ještě foukali.  

Blíží se zima, běženci jsou na hranici bez přístřeší, potravin, zdravotní pomoci… Místo verbování dalších vojenských jednotek, či stupňování násilí, je nutno v duchu humanity jednat. V mnohém EU zaspala, či dokonce se velice mýlila. Na samém počátku této krize bylo to známé: „My to zvládneme“, tedy od otevřené náruče a mediální podpory až po dnešní obrat, včetně  opětného budování plotů z ostnatých drátů, nasazení vodních děl a slzného plynu. Ale to je přece cesta zpět. EU, ale i naše vláda by měla pomoci v hledání dialogu, který povede k řešení této situace, máme zde určité zkušenosti z minulosti.

Připomínám podzim 1989, kdy tisíce občanů NDR „uvízlo“ v Praze na velvyslanectví Německé spolkové republiky. Komunisté v té době přistoupili k jednání a následně otevřeli hranice pro vycestování občanů NDR z Československa. Řešení se našlo. Vlaky svobody z Prahy směrovaly přes NDR do Německa. Tam byli uprchlíci přijati s otevřenou náručí. I dnes si tuto situaci, jako očitý svědek připomínám, však v Praze po těchto uprchlících zůstaly stovky Trabantů. Podobně se zachovalo v létě 1989 i Maďarsko.

Místo slzného plynu, vodních děl a ostnatých drátů, je nutné hledat řešení, či dialog. Tito uprchlíci si možná zvolili špatnou hranici, možná, že si zvolili i špatnou dobu. Ve stejné době na jihu Evropy přistávají další lodě s uprchlíky. Tak drastické záběry, jako ty z východní hranice  jsem tam ale neviděl. Nelze mlčet a tolerovat násilí i když se nám vláda v Minsku nemusí líbit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Lidovecké konce

15:16 Jiří Weigl: Lidovecké konce

Blíží se konec pro naši zemi nepříliš úspěšného roku. Všeobecná nejistota je ohromná, budoucnost prů…