Odpor poslanců proti jeho daňovým machinacím v době, kdy byl lucemburským premiérem, dosáhl osmi desítek podpisů potřebných k tomu, aby bylo hlasováno o důvěře k jeho osobě.
Mezi nimi je i řada českých europoslanců, jak vyplývá ze společného prohlášení předsedy Svobodných Petra Macha a místopředsedy ODS Jana Zahradila.
„Vadí nám pokrytectví Jean-Claude Junckera, jehož Evropská komise nyní bude vyšetřovat daňové výhody, které poskytoval vybraným firmám. Jsme zároveň zásadně proti tomu, aby tento problém sloužil jako záminka k unifikaci a harmonizaci unijních daní,“ praví se v jejich prohlášení.
Ke kritice se připojila i komunistická europoslankyně Kateřina Konečná s poznámkou, že Juncker káže vodu a přitom pije víno.
Ministr zahraničí jeho vlastní země Jean Asselborn řekl, že Lucembursko nesmí být místem, kde byly vítány firmy, které nechtějí platit daně. „Pro takovéto triky nejsme k dispozici,“ poznamenal představitel koalice, která před rokem vystřídala Junckerovu vládu poté, co se odhalily její protizákonné praktiky v oblasti tajných služeb.
Poslanec Strany nezávislosti Spojeného království Nigel Farage potvrdil, že shromáždil pro vyjádření nedůvěry podpisy 42 poslanců, mezi nimi i francouzské pravicové extremisty Marine Le Penové.
Manfred Weber, předseda frakce poslanců konzervativní Evropské lidové strany, mezi něž patří představitelé KDU-ČSL, prohlásil, že pokus vyjádřit nedůvěru Evropské komisi je namířen proti celé Evropské unii.
„Jeho frakce to nenechá dopustit,“ prohlásil politik bavorské křesťansko-sociální unie. Na stranu Junckera se postavil i význačný člen sesterské CDU německý ministr financí Wolfgang Schäuble.
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek hodnotí vzniklou situace za nepříjemnou, a mělo by se proto postupovat stylem „padni, komu padni“.
Političtí pozorovatelé podle rozdílu počtu hlasujících, kdy bylo 422 pro a 307 proti Junckerově komisi, počítají, že svou pozici obhájí.
Navíc poslanci sociální demokracie se k celému problému nevyslovují již proto, že jejich reprezentant Martin Schulz byl zvolen předsedou parlamentu po vzájemné dohodě s lidovci.
Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas