Ze znovuzvoleného vedení tak skončil na posledním místě, když ostatní většinou obdrželi 90procentní podporu.
Stalo se tak přesto, že učinil ve svém hodinovém projevu dalekosáhlé koncese svým kritikům a na jeho stranu se postavili předsedové rozhodujících zemských organizací strany.
Tím zřejmě začala poslední Faymannova éra ve vedení strany.
K porovnání – jeho lidovecký protivník usilující o kancléřské křeslo Reinhold Mitterlehner získal od delegátů nedávného sjezdu své strany 99 procent hlasů.
Pozorovatelé jsou přesvědčeni, že na pořadu dne stojí nyní varianta oddělení funkce spolkového kancléře od předsedy strany.
SPÖ potřebuje před nastávajícím super volebním rokem silnou ekipu , která bude schopna usilovat o co nejlepší výsledky ve Štýrsku, Horních Rakousích, Burgenlandsku a především ve Vídni.
Při těchto regionálních volbách je mnoho ve hře, protože hrozí další posílení nejsilnějších opozičních Svobodných a pokračujících koalic mezi lidovci se Zelenými.
Především v hlavním městě hrozí sociálním demokratům nejtěžší porážka, kterou rudá Vídeň ve své historii zažila.
Faymann se snaží rétoricky zabránit tomuto vývoji a již delší dobu se snaží představovat jako Robin Hood chudých. Prosazuje milionářskou daň, odmítá reformy důchodů prostřednictvím automatiky jejich zvyšování a ohlašuje opatření proti nezaměstnanosti.
Volební průzkumy tomu ale neodpovídají a podle veřejného mínění se propadá strana na druhé, a dokonce třetí místo za lidovci a pravicově populistickými Svobodnými.
Sjezdu ve Vídni se účastnili i prezident evropského parlamentu Martin Schulz a švédský premiér Stefan Löfven. Ve svých projevech se vyslovili pro změny v evropské hospodářské politice s cílem snižovat nezaměstnanost a vytvořit pracovní místa pro mladistvé.
Vyzývali k semknutí sociálně demokratických stran a poděkovali za postoje Faymanna, který je podporuje.
Zejména pro levicové křídlo strany je to nedostatečné a požaduje od šéfa strany více konfrontační politiky se svým lidoveckým koaličním partnerem v oblasti pracovního práva a sociální politiky i za cenu předčasných voleb.
Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty Publikováno se souhlasem vydavatele.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Český rozhlas