Štěpán Křeček: Inflace se dostala mimo toleranční pásmo

10.12.2019 13:44 | Zprávy

„Rostoucí mzdy v soukromém sektoru, platy ve veřejném sektoru a důchody v systému sociálního zabezpečení pomáhají navyšovat životní úroveň lidí. Zároveň však vedou k růstu spotřebitelských cen. Lidé, kterým se v posledních letech nenavýšily příjmy, se mají reálně hůře,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Štěpán Křeček: Inflace se dostala mimo toleranční pásmo
Foto: BH Securities
Popisek: Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities

„Pečení vánočního cukroví se prodraží. Ceny mouky a cukru raketově vzrostly. Obchodníci využívají zvýšené poptávky v adventním čase a navyšují ceny zboží a služeb,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Meziroční míra inflace v listopadu letošního roku vzrostla o 3,1 procenta, což bylo o 0,4 procentního bodu více než v říjnu. Listopadový růst spotřebitelských cen byl nejvyšší od října 2012. Inflace se dostala nad horní hranici tolerančního pásma, která je v úrovni 3,0 procenta. V případě, že by se inflace udržovala nad svým tolerančním pásmem i v následujících měsících, lze očekávat reakci České národní banky, která by mohla přistoupit ke zvýšení úrokových sazeb.

Listopadový meziroční růst spotřebitelských cen byl znatelný u celé řady základních potravin. Cena mouky vzrostla o 7,1 procenta a cena cukru zaznamenala růst o 13,6 procenta. To je nepříjemná zpráva pro domácnosti, které se chystají péct vánoční cukroví. Cena vepřového masa se zvýšila o 13,3 procenta. Podobně vzrostla cena uzenin, které se zdražily o 10,2 procenta. Připlatí si i milovníci zdravého životního stylu, kteří pocítí růst ceny ovoce o 16,2 procenta a zeleniny o 11,8 procenta.

Již tradičně rostly ceny v oddíle bydlení. Například cena nájemného vzrostla o 3,8 procenta, cena elektřiny o 11,5 procenta, cena zemního plynu o 3,4 procenta, cena tepla a teplé vody o 4,0 procenta a ceny vodného i stočného shodně o 2,6 procenta. Tyto položky mají ve spotřebním koši významnou váhu, proto měly největší vliv na zvyšování cenové hladiny.

Ceny zboží rostly v průměru pomaleji než ceny služeb. Meziroční změna harmonizovaného indexu spotřebitelských cen se v České republice držela výrazně nad průměrem Evropské unie. To umožňuje vyrovnávání cenových hladin mezi Českou republikou a zeměmi západní Evropy. Způsobuje to však nepříznivé sociální dopady na lidi, kterým v posledních letech nevzrostly příjmy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Zmatečný výklad zmatečného zákona

15:16 Zdeněk Jemelík: Zmatečný výklad zmatečného zákona

Předcházejí článek Netečná veřejnost byl provokací, která měla vzbudit zájem veřejnosti o zmatenou n…