Václav Klaus: Takový normální páteční pocit beznaděje

21.04.2023 17:11 | Glosa

Vím, že bude název mé dnešní glosy označován za projev mého bezmezného optimismu ohledně budoucnosti lidstva, nebo přesněji, ohledně budoucnosti Západu. Vlastně bych neměl ironizovat a mít pocit úplně jiný. Je totiž první skutečný jarní den, shodou okolností přesně měsíc po nominálním, kalendářním prvním jarním dnu. To bude asi způsobeno tím globálním oteplováním. Nebo nevím, možná to apologeti doktríny lidmi způsobeného globálního oteplování vysvětlí jinak. A řeknou nám, že je počasí něco jiného než klima. To já samozřejmě vím, ale tito zelení lidé dnes a denně prozrazují, že to nevědí oni. Současné výkyvy počasí jsou podle klimatologické vědy zcela v souladu s historickou zkušeností. Oni říkají, že nikoli.

Václav Klaus: Takový normální páteční pocit beznaděje
Foto: Repro Youtube
Popisek: Bývalý prezident ČR Václav Klaus na debatě v ČNB

Zkrátím komentování druhé výměny na postu ministra školství. Ministr Balaš opravdu nebyl ve své funkci vidět, zda to bylo kvůli důsledkům jeho covidového onemocnění nebo kvůli tomu, že na tuto funkci nestačil, je už teď jedno. Vystřídá ho další podobný neviditelný člen vlády. Sice vysokoškolský učitel a rektor, ale vysoké školství je pouze zlomkem problému vzdělávání. Klíčové jsou základní a střední školy. O těch tito dva lidé nic specifického nevědí. Vnímají např. nářky rodičů nad v těchto dnech proběhlými přijímacími zkouškami na víceletá gymnázia? Jedna vzdělaná spisovatelka mi píše, že „jedenáctiletí uchazeči našli několik gramatických chyb v zadání“. Dodává, „sláva Cermatu, je to povedený podnik“. Udělá s tím nový ministr školství něco? Jsem si jist, že nikoli, stejně jako beznadějně promarnil svou roli předsedajícího Evropské unii v době našeho předsednictví. Začíná platit nová zákonitost: čím větší neúspěch v předchozí funkci, tím člověka posunout na funkci významnější.

Dlouhodobě si zoufám nad „vzpourou proti ekonomii“, nad nerespektováním elementárních pravd a potvrzených ekonomických zákonitostí. Tři malé příklady tohoto týdne:

1. Nadpis článku v E15 říká: „Jih EU maže obří dluhy, doplácejí na to lidé“. Podotýkám, že je to nějakým bystrým redaktorem udělaný nadpis jinak inteligentního článku, v němž nic takového napsáno není. Téměř česká klasika. Tomu „titulkáři“ musím sdělit, že když se nadělají dluhy, musí je někdo splácet. Nikdo jiný než „lidé“ dluhy splácet nemůže. Určitě je za nás nebude splácet umělá inteligence, v médiích nejčastější slovo posledních týdnů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Petr Letocha byl položen dotaz

Možná se nepletu, ale zdá se, že díky Trupovi se Evropa probouzí?

Jednak konečně vidíme nějaký pokus o to, ukončit mírem válku na Ukrajině a taky se zdá, že Evropa začíná řešit i svou bezpečnost. Ale opět se tím ukazuje, že jsme jako Evropa selhali a zaspali. Nebo máte jiný názor? Jestli ano, tak jak vysvětlíte, že se dosud vážně o míru na Ukrajině nejednalo? A ja...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Dobře, nebo špatně?

15:26 Ivo Strejček: Dobře, nebo špatně?

Těch deset dní mezi 10. a 20. únorem 2025 si dobře zapamatujme. Událo se v něm několik zlomových udá…