Nedostatek peněz vedení města dlouho řešilo tím, že platby za stavby a za úvěry dlouhodobě odkládalo a někdy neplatilo vůbec. Naplno se to projeví v polovině roku 2013 a z čeho město nahromaděné splátky zaplatí, nikdo z vedení města neví. Pokud vedení města nezmění svůj způsob hospodaření bez dlouhodobější vize, nezmění nevýhodné smlouvy, kudy odtékají veřejné peníze, a nezmění investiční politiku, obáváme se, že městu hrozí černý scénář v podobě nucené správy a bankrotu města.
Během první poloviny roku město bude muset zaplatit podle našeho odhadu mezi 150 až 200 miliony korun na odložené splátky faktur z letošního roku a na jeden z úvěrů, který má. Jde o úvěrový rámec (revolving) používaný na placení investic z fondů EU, který měl být splacen z dotací. Město jej ale v minulosti několikrát použilo i na platby nekryté dotacemi a nevrací se ani peníze za zřejmě předraženou rekonstrukci lázní. Tento úvěr se ale musí splatit v červnu 2013 a město tyto peníze musí složit v termínu z vlastního bez ohledu na to, jestli městu část dotace nakonec přijde či nikoliv. O schodku min. 50 mil. se přitom ví nejméně od poloviny roku 2011.
Vedle těchto až 200 milionů musí město splácet dalších 180 milionů na dluhopis, ve dvou splátkách během roku. Zjednodušeně se dá říct, že zhruba každá třetí koruna z daní padne na splátky dluhů. Na tak vysoké splátky město nemá, má problémy vyjít i letos se zhruba poloviční splátkou. Přesto vedení města dosud nepředložilo žádný plán, jak vše splatit. Víme jen, že opět uvažuje o prodeji letiště a také o prodeji některé městské společnosti.
,,Město už jen těžko může znovu splatit všechny své úvěry nějakým novým a větším úvěrem tak, jako to udělalo za J. Kittnera v roce 2010. Nezbývá, než se znovu podívat na to, kde by se dalo ušetřit na nevýhodných smlouvách. Jednou takovou je podle našich zjištění třeba smlouva mezi dopravním podnikem a společností Busline, na které dopravní podnik tratí desítky milionů. Díky dřívějšímu nezodpovědnému rozhazování ale městu chybí tolik peněz, že ani výpověď nevýhodných smluv už nemusí stačit a je možné, že dojde i ke zrušení některé z městských organizací a omezení služeb pro občany,“ říká Jaromír Baxa.
,,Tak jako městu nepomohla zvýšená daň z nemovitosti, nepomůže ani případné zavření divadla. Pokud město nezmění nezodpovědný přístup k hospodaření, hrozí nám černý scénář v podobě nucené správy a v podstatě bankrotu města. I bez hrozících pokut třeba za MS 2009,“ vysvětluje Jaromír Baxa.
,,Budeme se snažit, aby situace tak daleko nezašla, ale vedení města s námi musí začít komunikovat a problém řešit. Zatím dělají, že problém neexistuje,“ dodává Zuzana Kocumová.
Příčiny problémů
- Splátky dvoumiliardového dluhu
- Posouvání splatnosti faktur (Soukenné náměstí a další)
- Odsouvání splácení úvěrů (schodek na revolvingu znám už r. 2011)
- Nerealisticky nastavený rozpočet na rok 2012 (příjmy z prodeje letiště a dalších nemovitostí nenaplněny)
- Zastavené dotace na lázně
- Pokračování nevýhodných smluv (Busline, Tipsportaréna)
+ klesající daňové příjmy díky hosp. situaci
Kolik chybí v rozpočtu: 200 – 250 mil. Kč oproti roku 2012 (odhad)
Jak to chce radnice řešit?
- Prodej letiště
- Prodej městské společnosti
Co městu ještě hrozí?
- Vracení dotací za lázně a eventuálně i za jiné projekty financované z EU (50 mil. a více)
- Pokuta za neoprávněnou zástavu Uranu (18 mil. + úroky)
- Vyrovnání s firmou Eltodo-Citelum
- Pokuty a případné vracení dotací za MS 2009
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Změna pro Liberec