Drastichová (VV): Státní maturitu neprodražil bývalý ministr školství Josef Dobeš

25.03.2012 21:47 | Zprávy

Model státních maturit tak, jak ho ministr Věcí veřejných zdědil, je byrokraticky složitý moloch svázaný velice těsně problematickými smlouvami.

Drastichová (VV): Státní maturitu neprodražil bývalý ministr školství Josef Dobeš
Foto: veciverejne.cz
Popisek: Poslankyně VV Jana Drastichová

To jsme nikdy ani na moment nezastírali, a proto nás zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu, hovořící o předraženosti projektu státních maturit, nepřekvapila.

Mimochodem, podnět k ní dal sám Josef Dobeš. Ten ministr, který celý projekt zdědil po svých předchůdcích a troufl si dotáhnout ho do konce. Postavil se čelem k závazku více než miliardy korun, které v průběhu čtrnáctileté přípravy stačil spolykat. Hrozilo totiž mimo jiné, že pokud by ani po tolika letech projekt nedospěl do konce, Ministerstvo školství by přišlo o 276 miliónů korun, jimiž na něj přispěl Brusel.

Připomeňme si historii tohoto příběhu o odkládání a prodražování: Už v roce 2004 jednotné testy schválil Parlament s tím, že první kolo mělo proběhnout ve školním roce 2007/2008. Dvakrát bylo zavedení státní maturity novelami zákona odloženo, a to na základě podpory napříč politickým spektrem. Může se pak někdo vůbec divit, že česká státní maturita je asi dvacetkrát dražší než slovenská? Kontrola z podnětu ministra školství Dobeše konstatovala, že smlouva s firmou Cermat platí jen do konce školního roku 2013/2014. Potom bude nutné vymazat software a státní maturity zůstanou po stránce technologické infrastruktury nezajištěné. Také další, podobně problematickou smlouvu na rozvoz maturitních otázek stěhovací firmou za cenu 60 miliónů korun, podepsali minulí ministři školství. Josef Dobeš z Věcí veřejných proto zavede elektronické maturity od roku 2014.

Přes veškeré peripetie a problémy státní maturity ukázaly, že mají smysl, že maturitní vysvědčení není cárem papíru bez hodnoty. Sjednotily se základní požadavky ke složení maturitní zkoušky, ukázalo se, že učební obory s maturitou a nástavbová studia mají co zlepšovat, aby v konkurenci ostatních středních škol obstály, a studenti vědí, že skoro pětině loňských maturantů se nevyplatilo, že přípravu na zkoušku z dospělosti podcenili.

Jana Drastichová, poslankyně VV a předsedkyně Moravskoslezské krajské rady strany

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Kordová Marvanová: I justice říká, že to je formulováno špatně

22:33 Senátorka Kordová Marvanová: I justice říká, že to je formulováno špatně

Projev na 5. schůzi Senátu ČR 22. ledna 2025 k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 65/2022 Sb., o…