Jak potvrdila návštěva dvou eurokomisařů v Praze, situace dospěla do velice nepříznivého stavu. Evropská komise pozastavila ČR z důvodů špatné kontroly a nastavení auditního systému čerpání evropských fondů. Pokud nebudou nápravná opatření včasná a ze strany Evropské komise považována za dostatečná, hrozí, že pro Českou republiku „fondy skončí“. Ohroženy tak jsou projekty za zhruba půl bilionu korun. Často jde navíc o mimořádně důležité věci jako opravy ve školách či výstavba a rekonstrukce silnic.
Současná situace je vyústěním pasivity vlády, která neřešila první signály týkající se nekvalitní implementace operačních programů financovaných ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti EU. Vláda měla možnost nápravy, když v dubnu roku 2011 MMR připravilo návrhy na realokaci prostředků mezi operačními programy. V rámci připomínkového řízení však došlo ke změnám, které de facto výrazně zpomalily harmonogram možného jednání s Evropskou komisí. V případě nejohroženějšího operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost dal pak premiér na sliby ministra školství, že svoje problémy vyřeší bez převodu prostředků. Po roce je Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost pozastaven.
Ani teď si však vláda se situací neví rady. Nápad vyjednat s Evropskou komisí převod 32 miliard z ohrožených programů do jiných operačních programů je podle mého názoru nereálný. Jednalo by se totiž mimo jiné o převod prostředků Evropského sociálního fondu do programů investičních, což jednoduše není možné, legislativa toto nepřipouští.
Vláda rovněž zapomíná, že proces dojednání změn s Evropskou komisí je dlouhodobý. V lepším a bezproblémovém případě je třeba počítat minimálně se třemi měsíci. Pak nastupuje vypracování odpovídající dokumentace na daných resortech a výběrová řízení. Všechny finanční prostředky musí být „nasmlouvány“ do konce roku 2013. Po zkušenostech s veřejnými zakázkami - například v oblasti dopravy - lze dobu zhruba 20 měsíců pokládat za nesplnitelný termín.
Ministerstvo pro místní rozvoj by teď jako koordinační orgán mělo neprodleně začít jednat s resorty, které nezvládají čerpání svých operačních programů, a také s Asociací krajů ČR. Nabízí se totiž možnost přesunu prostředků do vybraných Regionálních operačních programů, které mají vysokou absorpční schopnost a netrápí je administrativní komplikace – např. ROP Jihovýchod, ROP Severovýchod nebo ROP Střední Morava.
Předseda vlády i ministr financí by tedy měli přestat problémy v čerpání evropských fondů zlehčovat. Oba by se společně s ministerstvem pro místní rozvoj měli zasadit o změnu auditního systému a o kvalitní personální zabezpečení administrace fondů. Pokud Evropská komise neobnoví certifikaci, čerpání fondů pro ČR skončí. Vzhledem k tomu, že zatím jsou prostředky realizátorům jednotlivých projektů nadále vypláceny ze státního rozpočtu, hrozí této vládě, která sama sebe nazývá „vládou rozpočtové odpovědnosti“, že by nás mohla dostat do pozice jedné z nejvíce zadlužených zemí Evropy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Hulinský