Rath: Primátor Svoboda a ministr Heger jako hladové masařky

26.03.2012 9:21 | Zprávy

Komentář Davida Ratha k záměru převést čtyři pražské fakultní nemocnice na město Prahu.

Rath: Primátor Svoboda a ministr Heger jako hladové masařky
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

Primátor Hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) a ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) před několika dny přišli s překvapivým plánem na převod obrovských státních majetků pražských fakultních nemocnic na město Praha. S určitou nadsázkou by se dalo říct, že chtějí navázat na bývalého hejtmana Petra Bendla, který ve středních Čechách zprivatizoval 11 nemocnic, čímž střední Čechy připravil o zhruba tři čtvrtě miliardy korun a spoustu Středočechů o jejich nemocnici. Podle hesla dohnat a předehnat tady primátor Svoboda s ministrem Hegerem připravují něco, co je v historii naší země naprosto nevídané a v historii Prahy dvojnásob.

Unikátní zařízení
 Nejde tu o malou okresní nemocnici, kde není taková tragédie, když se nemocnice zprivatizuje a o několik let později už třeba nefunguje. Tady jde o zcela unikátní zařízení s celou řadou unikátních provozů, které mají nadregionální, nebo dokonce celostátní charakter. Na Bulovce je Ústav radiační onkologie, kam ještě naše vláda investovala přes 100 milionů korun do nových ozařovačů, které jsou jedny z nejmodernějších v celé České republice. Léčí se tam nejen Pražané a Středočeši, ale i obyvatelé z jiných krajů. Na Homolce jsou další ojedinělá zařízení - Lexelův gama nůž, neurochirurgie či chirurgii páteře, která opět léčí pacienty z celé ČR. V unikátním špičkovém porodnickém pracovišti Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí se soustřeďují ty nejtěžší porody a nejtěžší poruchy novorozenců prakticky z poloviny České republiky.

Absence logiky.
 Nemá tedy logiku, aby stát dal zařízení sloužící pro celou republiku jednomu městu. Proč tedy rovnou nedat Fakultní nemocnici v Olomouci městu Olomouc? Takto by to mohlo ministerstvo zdravotnictví rozšoupat všem městům a zbavilo by se fakultních nemocnic úplně. Je to naprosto nekoncepční a nemá to žádný smysl. Není to obsaženo v žádné koncepci či plánu, který měla v minulosti ODS nebo TOP 09. Je to z čista jasna z nebe spadlá strategie.

Sta milionové dluhy.
 Tento plán ovšem nemá ani jakékoli ekonomické opodstatnění. Všechna zařízení jsou zadlužená, ačkoli to některá z nich v účetnictví kamuflují. Např. Homolka, která byla dlouho prezentována jako vzorně hospodařící subjekt, má obrovskou zadluženost. Jedná se o stomilionové úvěry u bankovních ústavů. Ostatní nemocnice jsou také ve velmi problematické situaci. Hlavní město Praha by tudíž musela každoročně najít ve svém rozpočtu stovky milionů, aby tyto nemocnice dostala alespoň do vyrovnaného hospodaření. Kde na to chce ale Praha vzít, když neustále naříká, že nemá peníze?

Investice v řádu miliard.
 Řada nemocnic je také ve velmi špatném technickém stavu. V Thomajerově nemocnici je potřeba investice okolo 6 miliard korun, protože je zanedbaná. Odhadovaná investice do nemocnice Na Bulovce jsou 4 miliardy korun. Čili jen do těchto dvou nemocnic by se v nejbližších letech mělo investovat okolo 10 miliard korun. Kde chce Praha tyto peníze vzít, když nemá ani na silniční okruh Prahou? Doprava v Praze je nevyřešená, nemáme dostavěné metro a najednou bude mít Praha miliardové částky na dlouhodobě podfinancované nemocnice? Pro ekonomiku Prahy je převod těchto nemocnic zničující.

Kdo má zálusk na nemocnice?
 Jediné logické vysvětlení je, že jde jen o zastírací manévr. Ministerstvo vezme majetky nemocnic, dá je Hlavnímu městu Praha a to je obratem rozkulačí někde jinde. Pan primátor pak spráskne ruce a řekne: „Probůh, já netušil, jak jsou zadlužené a že potřebují miliardové investice. Nedá se nic dělat. Strašně rád bych se o ně staral, ale musím je někomu dát.“ Něco se dá panu Chrenkovi, něco skupině PPF a něco si nechá sám pan primátor jako porodník, třeba zrovna to Podolí. Na důchod se to přeci může docela hodit. Takový hezký zámeček na břehu Vltavy ve stáří jako když najdete. Konečně pan primátor už si do své praxe přihrál z Evropských fondů asi 5 milionů, toho si ale skoro nikdo nevšiml. Dovedete si představit, kdybych si já z krajských evropských fondů do své soukromé ordinace přihrál 5 milionů? Média by mě zcela po právu rozsekala na nudle. Ovšem čistý pan primátor přinášející nový vítr a novou politickou kulturu to přece nemohl myslet špatně, stejně jako nemůže myslet špatně, když si chce vzít ty zadlužené nemocnice, které potřebují obrovské investice.

Obrovský tunel.
 Tady jsme svědky podobného tunelu, který spáchal Petr Bendl, ale se dvěma nulami na konci. Škoda, která tady vznikne, nebude necelá jedna miliarda, ale možná o dvě nuly vyšší. A zase všichni budou říkat: „Mysleli jsme to dobře, ale zase nám ty majetky ukradli.“ Důrazně proto žádám pana ministra, aby se na tomto kriminálním činu nepodílel, a vyzývám primátora Bohuslava Svobodu, aby od toho dal ruce pryč, protože obě tyto věci zavání skutečně velkým tunelem a ohrožením péče o pacienty nejen Prahy a středních Čech, ale i dalších regionů.

Z kmotra pouhým kmotříčkem.
 Dovolím si takové malé odlehčení na závěr. Jako ministr zdravotnictví jsem vedl spor s panem Janouškem, který spolu s panem Johnem vydával časopis pro VZP za zhruba 120 milionů ročně, což byl dvojnásobek ceny, za kterou bylo tento časopis možné vydávat. Trochu mi to připomíná ten vtip, jak leží dva vojáci zranění na bitevním poli a jeden se zoufale snaží odhánět masařky, které se jim lačně vrhají na otevřené rány. Ten druhý mu povídá, neblázni, tyhle sice odletí, ale místo nich přiletí další a ještě větší a hladovější. Pan Janoušek už může být stěží nazýván kmotrem. V porovnání s těmi, kteří si dnes dělají zálusk na pražské nemocnice, je jen pouhým kmotříčkem.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Kordová Marvanová: I justice říká, že to je formulováno špatně

22:33 Senátorka Kordová Marvanová: I justice říká, že to je formulováno špatně

Projev na 5. schůzi Senátu ČR 22. ledna 2025 k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 65/2022 Sb., o…