Rouček (ČSSD): Kde je kolibřík?

25.03.2012 13:24 | Zprávy

Od soboty média spekulují o tom, že Roman Janoušek zmizel. Česká policie to sice odmítá, ale kdyby skutečně věděla, kde ho hledat, obvinění by mu přece již doručila! Na veřejnost výroky policejní mluvčí působí jako mlžení.

Rouček (ČSSD): Kde je kolibřík?
Foto: liborroucek.cz
Popisek: Europoslanec Libor Rouček

Pokud se ukáže, že se Roman Janoušek před převzetím obvinění z rukou české policie vypařil, bude to další rána pro důvěru českých občanů ve fungování tohoto státu. Od začátku je případ několikanásobného opileckého trestného činu pana Janouška lidmi velmi pozorně sledován. Většina pozorovatelů si proto klade otázky typu: Nakládala by policie stejně s jakýmkoli jiným občanem? Bude na nás pan Janoušek dělat ze zahraničí dlouhý nos stejně jako třeba Radovan Krejčíř nebo Tomáš Pitr?

Není divu, že vznikají pochybnosti o standardním postupu. Samotný fakt, že Janoušek před policisty z místa činu utíkal, přece něco vypovídá o jeho přístupu k odpovědnosti za vinu. Bylo správné pustit po třech hodinách tohoto vlivného pseudopodnikatele na svobodu, když je velmi pravděpodobné, že má část majetku v zahraničí?

U nás je zvykem označovat pana Janouška za lobbistu (což staví všechny legitimně a legálně fungující lobbisty do nepříznivého světla). Lobbisté mají v popisu práce ovlivňovat. Konkrétně ovlivňují legislativu či jiná závazná rozhodnutí ve prospěch nějaké firmy nebo zájmové skupiny. Proč si státní zástupce myslel, že u pana Janouška je riziko ovlivňování v jeho trestní věci tak malé, že je možné jej ihned propustit?

Samotní řadoví policisté vyzývali novináře, kteří dopravní incident sledovali na místě, aby nenechali Janouškovu kauzu usnout a nepolevili v jejím sledování. Mluvili zřejmě ze zkušenosti. Nechtěli, aby se kauza zametla pod koberec. Svědčí to o frustraci, kterou prožívá řada poctivých zaměstnanců Policie ČR, když vidí, že zákon neplatí pro všechny stejně. Pokud se skutečně Roman Janoušek vyhne trestu jenom proto, že si někdo vykládá heslo policie „pomáhat a chránit“ naprosto zvráceně, utrpí reputace policie další trhlinu.

Celá kauza dříve jen tušené a nyní veřejně rozkryté komunikace mezi bývalým primátorem Bémem a podnikatelem Janouškem nahlodává víru lidí v samotné principy zastupitelské demokracie. Bude určitě trvat velmi dlouho, než se prošetří podezření na systematické zneužívání pravomocí veřejného činitele. Ještě než k tomu dojde, měla by ODS urychleně přimět Pavla Béma, aby se vzdal poslaneckého mandátu a Policie ČR by si měla zatraceně pospíšit, aby Janouška našla. Pochybnosti o tom, že žijeme v právním státě a že má smysl chodit k volbám, se totiž mezi lidmi šíří jako nákaza.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Co říkáte na to, s čím aktuálně vláda přichází?

Dobrý den, i když jste byla myslím zvolena za vládní strany, teď si nejsem jistý za kterou, přesto si myslím, že jste objektivní. Zajímal by mě tak váš názor jednak na to, že chce vláda trestat jakousi činnost pro cizí moc, upřímně nechápu ani co přesně je tím myšleno? A pak, že chce zbavit dvojího ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Kordová Marvanová: I justice říká, že to je formulováno špatně

22:33 Senátorka Kordová Marvanová: I justice říká, že to je formulováno špatně

Projev na 5. schůzi Senátu ČR 22. ledna 2025 k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 65/2022 Sb., o…