Budíček! Havlovy devadesátky jsou pryč. Umělci trpí pocitem, že mohou poučovat. A média... Irena Ryšánková bilancuje

23.07.2019 16:16 | Zprávy

POLOČAS HORKÉHO ROKU Jak obstála sociální demokracie v současné přetahované o ministra kultury? A jsou premiérem stále opakované věty o tom, jak se naše země má skvěle, faktem, nebo jde pouze o řeči? Dosavadní dění na politické i společenské scéně pro ParlamentníListy.cz hodnotí mediální a politická analytička Irena Ryšánková. Ptali jsme se též na odkaz Václava Havla 30 let po sametu či skutečné „vrahy“ 17. listopadu 1989.

Budíček! Havlovy devadesátky jsou pryč. Umělci trpí pocitem, že mohou poučovat. A média... Irena Ryšánková bilancuje
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Irena Ryšánková v pořadu Horké téma

Prázdniny budou v půlce a na politické scéně stále tradiční letní volno není. Koalicí už dva měsíce otřásá podle některých analytiků až bizarní spor o obsazení Ministerstva kultury. Jak to podle vás dopadne? Kdo v této hře bude vítěz a kdo poražený? 

Sociální demokraté nebyli schopni vysvětlit, proč ministra, kterého jmenovali, najednou odvolávají. Podle všech včetně prezidenta byl ministr Staněk OK. Personální změna v NG, kterou Staněk učinil, byla naprosto v pořádku. Fajt bude rád, že neskončí za finanční machinace v kriminále. Antonín Staněk udělal dobře, že jej odvolal z čela Národní galerie. Již od počátku se vědělo, že není příliš šťastným nápadem. Staněk si ale funkci zasloužil jen tím, že je z Olomouce. Jakkoliv byl vysokým akademickým hodnostářem, jeho necharismatické vystupování a vizáž okresního tajemníka není nic, co by uchvátilo kohokoliv. Ať už to dopadne jakkoliv, poražena bude sociální demokracie. Její lavírování jí nic nepřinese. Poměrně zábavné je, že se kamenem úrazu vlády stalo zrovna Ministerstvo kultury, které za normálních okolností u nikoho – kromě kulturní obce samé – moc emocí zrovna nebudí. Důchody nezvyšuje. Peníze na dálnice nedává ani je nestaví. Vláda, která padne kvůli Ministerstvu kultury, je bizarní úkaz české politické scény.  

Sociální demokracie mluví o otázce principu. Není podle ní možné, aby strana coby koaliční partner neměla možnost přímo a jednoznačně ovlivnit personální obsazení resortu, který jí podle koaliční smlouvy patří. Není namístě v tom dát ČSSD za pravdu? 

Politika není iracionální kolbiště, kde by byl pouhý rozmar předsedy jedné z koaličních stran důvodem ke změně vlády. Sociální demokracie, potažmo Jan Hamáček, naprosto neodhadla situaci. Hamáček se chytil do pasti emocionálních rozhodnutí. Pokud řeknu, že jmenuji ministra, musí to být rozhodnutí, o kterém jsem přesvědčen. Ministr nemůže být nováček v politice. Nemůže se chovat zbrkle. Pokud zbrklého amatéra vyhodím, je to správný krok. Ne ovšem ve chvíli, kdy odhalí finanční machinace v řádech milionů či desítek milionů. Pokud řeknu, že odcházím z vlády, odejdu z vlády. Pokud řeknu, že odcházím z vlády, když se něco nestane, pak odcházím z vlády, pokud se to něco nestane. Sociální demokracie se rozhodla, že bude součástí koaliční vlády Andreje Babiše. U vědomí všeho, co to obnáší. Nikdo nedržel Hamáčkovi pistoli u hlavy. Tu si tam teď drží sám. Staňka odvolal ve chvíli, kdy ministr odvolal Jiřího Fajta, stal se tedy de facto zastáncem Jiřího Fajta. Špatné načasování. Že prezident nechce jmenovat ministrem kultury Michala Šmardu, to je samozřejmě dáno jednak vztahem Zemana ke Šmardovi, kterého zná jako mladíčka z dob jízdy Zemákem po Česku, jednak vztahem Šmardy k Bohuslavu Sobotkovi.

Dalším důvodem může být, že navrhl na státní vyznamenání „strýčka Bradyho“ (jakkoliv si myslím, že tam asi zcela nevěděl, do čeho se to pustil).   Důvodem může být i „nekvalifikovanost“ Šmardy, i když nechápu, v čem byl k řízení kultury kvalifikován Zemanův ministr Pavel Dostál. Je odbornost divadelního dramaturga, textaře, scenáristy či režiséra nutná pro řízení resortu kultury? Nebo je to založení divadelního souboru „Skumafka“, uvádějící za socialismu kabarety? Nebo prezident nepovažuje za kompetentního nikoliv ministra, ale předsedu ČSSD? ČSSD v té hře tahá za kratší konec provazu, zejména pokud se podíváme na výsledky voleb do Evropského parlamentu. Stejně totiž bude vypadat budoucnost sociální demokracie, ještě před pár lety nejsilnější politické strany. Ano, o svém ministrovi by měla rozhodovat svéprávná koaliční strana sama, ale nebylo by rozumnější si s hlavou státu normálně promluvit místo prohlašování, že „odejdeme z vlády, až bude venku patnáct stupňů, bude svítit slunce a vát mírný jihovýchodní vítr“? A to, že se Hamáček pokouší držet jako rukojmí předsedu vlády, který se sporem mezi ČSSD a prezidentem republiky nemůže dělat nic, to je nepřípustné. Zejména když víme, proč se tak děje. Zeman zradu neodpouští. A ze všeho nejméně neodpouští hloupost. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbořil: Německu už jde o národní pýchu. A za to se trestá

9:12 Zbořil: Německu už jde o národní pýchu. A za to se trestá

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Ano, nezvládli jsme to! To by měla dle politologa Zdeňka Zbořila v reakci na …