Písničkář Jaromír Nohavica převzal Puškinovu medaili od ruského prezidenta a vzápětí se začalo hovořit o „užitečném idiotovi“. Polská média varovala před posílením ruského vlivu u nás, ale reagovali i naši komentátoři. Například Martin Fendrych s argumentem, že písničkář spolupracoval s StB, konstatoval, že by měl v Rusku už zůstat „a objíždět Rus“. Udělal Nohavica chybu, když jel do Ruska přijmout medaili od Putina? Jak ocenění od Putina obecně vnímat?
Jarek Nohavica neudělal žádnou chybu, a odsuzuji všechny, kdo ho kádrují, jako kdysi kádrovali umělce soudruzi. Ti taky škrtali z playlistů. Jaromír dostal cenu Puškina, ne Putina, jak kdosi velmi výstižně v tomto týdnu poznamenal. Jeho tvorba se předávala za komunistů tajně, skoro jako samizdat, Nohavica za dob nenáviděného Sovětského svazu zhudebňoval poezii Vysockého a Okudžavy, a dělal to úžasně.
Režim mu neulehčoval vůbec nic. Že měl kontakty s StB? To měli všichni umělci, co za něco stáli. Nohavica je skvělý básník a muzikant, jeho písně jsou nadčasové a nadgenerační, a dovolím si říct, i nadrežimní. Kdo se ho dnes snaží kádrovat, dělá přesně to, co dělali soudruzi kdysi. Vnáší politiku tam, kde nemá co dělat. Do umění. Odsuzuji to.
Jak si vysvětlit, že takové věci, jako medaile pro Nohavicu nebo to, komu Zeman uděluje státní vyznamenání, vzbuzují v této zemi tak obrovskou diskusi? Jsou to důležitá, nebo zástupná témata? A pokud, tak zástupná témata čeho?
Jsou to především uměle vyvolaná témata, protože někdo asi nemá jiné. Otevírají je intelektuálské kruhy, které asi nemají co jiného na práci, než deklamovat v pražských kavárnách, a které sama sebe pasovaly na ty, kdo bude ostatním říkat, co je a co není dobré, co je a co není správné, a co jiní mají či nemají dělat. Děkuji, nechci. Mám vlastní mozek, vlastní názor, a nepotřebuji už žádné cenzory, kteří mi vysvětlí, který autor je či není žádoucí, a autorům, od koho mohou a od koho nemají přijmout ocenění své práce. Víte, přijde mi to úsměvné – za totality by bylo hrdinství odmítnout ocenění od Husáka, dnes je akt odvahy přijmout ocenění od Putina. Nezdá se vám, že se vracíme k umělecké totalitě, jen v jiném hávu?
Pro mne je dnes téma to, jak si někdo vůbec dovolí umělce opět tak agresivně politicky kádrovat. Dám vám příklad – Jarek Nohavica byl a je skvělý písničkář, který vyprodává haly. Prostě umí, a v tom co dělá, je vynikající. Podobně jako Karel Gott, jehož památný projev proti Chartě je notoricky znám, stejně jako poslušné obličeje umělců v publiku. Oba se snažili nějak režimem proplout, když motivem bylo jen to, aby mohli prostě zpívat. A lidi je měli a mají rádi pro to, co opravdu umí. Paní Šabatová byla bojovnicí proti režimu, a za tyto zásluhy dostala funkci ombudsmanky. Tu práci zoufale neumí, a mlčí se k tomu. Už by ale v naší zemi mělo začít být podstatné, co kdo skutečně umí, než jaký má politický profil. To už máme chválabohu za sebou. A pořád je snaha o opak. Máme to v sobě zakořeněné, kádrovat, a měli bychom už dokázat se této ostudné vlastnosti zbavit.
Poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová chce ustavit vyšetřovací komisi pro zkoumání ruského a čínského vlivu v Česku, odkazuje se přitom na zprávy BIS. Odpůrci Zemana upozorňuji na spekulace, že Zemanova kampaň a kampaň SPOZ měly být financované přes offshorové firmy ve Švýcarsku a klíčová osoba těchto firem funguje i ve finančním okolí ruského prezidenta Vladimira Putina. Je nutné prostřednictvím komise prověřit okolí prezidenta nebo obchodní vztahy kolem zakázky na dostavbu Dukovan a Temelína?
Aha, zase vyšetřovací komisi... Nepamatuji se, že by jakákoli vyšetřovací komise cokoli odhalila. Vždy tu budou lidé, co budou tvrdit ruský a čínský vliv, lidé, co budou tvrdit bruselský vliv, a lidé, co budou tvrdit americký vliv. Zeptejte se normálního člověka, který má co dělat, aby zvládal platit hypotéku, odvádět svou práci a vychovávat své děti, zda mu život ulehčí tyto poslanecké vyšetřovací komise. Pošle vás do háje. Právem. Politikové tam nahoře zkrátka houby ví, jak se žije dole. A vytahovat na světlo boží zjištění BIS? Pak to není BIS, ale karikatura jakékoli bezpečnosti.
Ale zpět k otázce – tato komise nemá cokoli vyšetřit, ale zviditelnit její navrhovatelku. Toť vše. A mimochodem – cože to vyšetřila komise k 17. listopadu, kterou pamatujeme mnozí na vlastní kůži? Velké nic. Vykašlejme se už na komise, jsou k ničemu. Mne by osobně spíše zajímalo okolí paní poslankyně, kdo jí vede za ruku v těchto návrzích. Koho dnes zajímá SPOZ, která propadla? Pokud ji někdo financoval, byly to stejně vyhozené peníze, a dobře mu tak. A jděme dál. „Kecy v kleci“ nikam nevedou.
Prezident Miloš Zeman mezitím navštívil s podnikateli Čínu. Média si všimla zejména toho, že hrál před čínským prezidentem a ruským premiérem na piano. Na toto téma také po sociálních sítích kolovaly vtipy. Další zprávy varují, že co se týče obchodu s Čínou, je potřeba být obezřetný i po stránce vnitřní státní bezpečnosti, na což upozorňují zprávy BIS. Prezident má zájem na tom, aby jedna větev Hedvábné stezky ústila v České republice. Je to dobrý nápad?
Nezdá se vám, že to svědčí o těch médiích, že si všímala hlavně té hry na piano? Holt máme namísto seriózních zpráv bulvár. Smutné. A že kvůli obchodu s Čínou si máme dát pozor na naši bezpečnost? Směšné. Tyto zprávy se šíří proto, aby si s Čínou mohli vesele a snadněji obchodovat Američani a Britové. A my na to jen skáčeme. Čína je dnes prostě obchodní velmoc, ať se nám to líbí nebo ne, a kdo zůstane bokem oněch stezek, je hloupý. Nechci, aby naše republika byla hloupá a nechala si ty hlouposti nakukávat. Všude, kde jsme po listopadu vyklidili trhy, po nich hned skočil někdo jiný. Světu dnes vládne obchod, ne kavárenské fráze. Kdo si myslí opak, je naivní.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá