„Jsou v ní zkresleným způsobem interpretována usnesení vlády č. 444/1991 a č. 1176/2008 o vymezení územních limitů těžby hnědého uhlí bez uvedení jejich důvodových zpráv. Podklady obsahují informace bez odkazů na příslušné vstupní parametry, čímž jednotlivá ministerstva nemají možnost přezkoumat správnost argumentů z hlediska báňského, ekonomického, ekologického a sociálního,“ napsala na ministerstvo Věra Ježková.
Milion sem, milion tam
Takto zazněly první připomínky několika občanů, kterým byla blíže nespecifikovanou cestou dána možnost se v připomínkovém řízení vyjádřit. Obsahovou stránku návrhu na další prolomení limitů těžby komentovala absolventka Hornicko-geologické fakulty VŠB Ostrava ing. Věra Ježková doslova šokujícím upozorněním: „Limity těžby v dole Bílina byly původně vymezeny usnesením vlády č. 444/1991 s tím, že se v jejich rámci bude těžit uhlí do roku 2030. V roce 2008 však byly tyto limity prolomeny na základě usnesení vlády č. 1176/2008 s nepravdivým tvrzením, že nepřibude žádné uhlí. Tento akt byl nazván tzv. korekcí limitů. Přitom reálně došlo k významnému zvětšení plochy dobývacího prostoru, při kterém přibylo a vládě bylo zatajeno 132 milionů tun volných zásob uhlí pro budoucí těžbu.“
To je velmi odvážné tvrzení. Jak víte, že prolomením limitů přibylo 132 milionů tun volných zásob uhlí, které se nyní vládě tají?
Nevidím v tom nic odvážného. Je to uvedeno ve veřejně přístupné dokumentaci z projednávání vlivu záměru těžby v dole Bílina na životní prostředí. Kromě toho mám k dispozici další relevantní podklady. Manažeři Severočeských dolů v roce 2003 předali informace do dokumentu „Hodnocení báňské situace“, který vydal Výzkumný ústav hnědého uhlí, a.s., Most, že v rámci korekce limitů těžby (zhruba odpovídající usnesení vlády č. 1176/2008) je nárůstem geologických zásob uhlí možné ve zvětšeném dobývacím prostoru získat dalších 92 až 110 milionů tun vytěžitelných zásob uhlí (vytěžitelné zásoby jsou bilanční zásoby snížené o těžební ztráty, pozn. red.). Tento zisk dalších zásob uhlí dokonce potvrzuje instalovaný billboard v obci Mariánské Radčice, kam byly těžební limity posunuty. Severočeské doly na něm informují veřejnost, že se toto uhlí bude těžit až do roku 2050.
Přišla na vaše připomínky nějaká reakce?
Úřednice Ministerstva průmyslu a obchodu, která celou záležitost administrovala, rezolutně prohlásila, že se „připomínkami z ulice“ zabývat nebude! Jaksi jí ušlo, že jednala v rozporu s povinnostmi státní úřednice. Naopak od poradce premiéra vlády pana Špidly mi přišel děkovný dopis s tím, že věc bude prověřena.
Premiér vlády Sobotka však už zveřejnil, že pro zisk uváděných asi 100 milionů tun uhlí v dole Bílina je třeba další prolomení limitů těžby…
To mě překvapilo. Takže je zřejmé, že v ČSSD nikdo nic neprověřoval! K tomu ještě měla široká veřejnost možnost sledovat 10. září ve zpravodajství ČT 1, jak byly za přítomnosti generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše doslova „vymývány mozky“ ministrům Babišovi a Brabcovi tvrzením, že v dole Bílina je uhlí v rámci usnesení vlády č. 1176/2008 pouze do roku 2030.
Údajně však další prolomení limitů okolní obce i města Most a Bílina schválily. Co vy na to?
Podle mého názoru města Most a Bílina neměla právo rozhodovat o osudu jiných obcí, zvláště pak pokud neměly objektivní informace. Tragédií je, že kromě okolních obcí je nemělo k dispozici ani Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy, které zpracovávalo odbornou studii pro Ministerstvo průmyslu a obchodu. Vědci sdělili, že prolomení limitů v dole Bílina by znamenalo navýšení externích nákladů na pracovní neschopnost obyvatel vlivem bronchitidy, astmatu, kardiovaskulárních chorob o deset miliard korun navíc, než kdyby zůstaly zachovány. To však ve skutečnosti znamená, že varování o negativních dopadech na jejich zdraví bude naplněno i bez dalšího prolomení limitů! V této souvislosti je třeba také připomenout, že 17. září při veřejném jednání lidé v obci Mariánské Radčice vyjádřili zástupcům Severočeských dolů rozhodný nesouhlas s provedením nekvalitních ochranných opatření proti hluku a prachu z těžby uhlí. Doufejme, že vláda nakonec nepodlehne lobistickým tlakům a všechny tyto skutečnosti důsledně prověří.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala