Daniel Herman: Novičok? Znám Drábovou a věřím jí. Znám i Zemana, a proto mu nevěřím. Zjednodušme odvolání prezidenta

14.05.2018 6:54 | Zprávy

ROZHOVOR Miloše Zemana nevolil, protože takhle prapodivný způsob výkonu prezidentské funkce bývalý ministr kultury a místopředseda KDU-ČSL Daniel Herman očekával. Vyjádřil se i k otázce, zda český prezident nejedná spíš v zájmu Ruska než v zájmu České republiky, jak mu vytýkají jeho odpůrci zejména v souvislosti s kauzou Novičok. „Jsou tady určité indicie, které by napovídaly tomu, že je tu nějaká míra provázanosti se zahraničněpolitickými zájmy současné ruské administrativy, minimálně jeho výstupy o tom svědčí,“ připustil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz exministr Daniel Herman.

Daniel Herman: Novičok? Znám Drábovou a věřím jí. Znám i Zemana, a proto mu nevěřím. Zjednodušme odvolání prezidenta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

Co říkáte tomu, že místopředseda sociální demokracie a poslanec Jaroslav Foldyna se pravidelně účastní akce ruského motorkářského gangu Noční vlci v Praze a letos dokonce vulgárně nadával aktivistům, kteří proti nim demonstrovali?

Já jsem přesvědčený o tom, že každý politicky činný člověk by měl být schopen profesionálně zvládnout i konfrontaci s jinými názory. To, že lidé mají různé názory, je přirozené a myslím, že i v pořádku. Jestli někdo kandiduje na nějakou politikou funkci, měl by být připraven setkávat se i s lidmi, kteří mají názory, které nejsou totožné s jeho. Na svůj názor má právo každý, i poslanec, ale měl by být schopen své názory obhajovat slušně a konstruktivně, a ne napadáním druhých. Jeho názory posuzovat nebudu, má  na ně právo, ale slušnost by měla být vyžadována od všech veřejně činných lidí napříč celým politickým spektrem.

Jak se díváte na to, že Jaroslav Foldyna svou účast na kontroverzní akci ruských motorkářů obhajoval tím, že to byla jeho soukromá iniciativa, a že se tedy nemusí omlouvat, jak ho k tomu vyzval jeho stranický šéf Jan Hamáček? Dají se u poslance a místopředsedy významné parlamentní, a brzy možná i vládní strany tyto role oddělit?

Já jsem se s touto otázkou osobně velmi konfrontoval před rokem a půl, když jsem přijal na Ministerstvu kultury jako tehdejší ministr kultury tibetského dalajlámu. A bylo řešeno, jestli jsem ho přijal jako soukromá osoba nebo ne. A já jsem říkal tehdy, a říkám to stále, i dnes, že pokud je člověk v nějaké veřejné funkci, tak je v té funkci čtyřiadvacet hodin. A je jedno, jestli je to poslanec, senátor, ministr nebo starosta. Ano, nemá třeba v tu chvíli pracovní hodiny, ale jestliže veřejně vystupuje, a i sociální sítě jsou veřejnou platformou, tak prostě není možné říci, že v tuto chvíli, v tento moment nejsem politikem. Ten člověk je ve službě čtyřiadvacet hodin, a jestli vystupuje na veřejných sociálních sítích, tak není možné oddělit jeho aktivitu od jeho společenské či politické funkce, kterou zastává.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liberálové přinášejí destrukci. Totalita s novým mechanismem, varuje Semín

4:46 Liberálové přinášejí destrukci. Totalita s novým mechanismem, varuje Semín

Současný extrémistický liberálně progresivistický střed, který v podobě vládní koalice pod taktovkou…