Máte zkušenosti s komunální politikou, konkrétně jste opozičním zastupitelem na Praze 3. Co jste v zastupitelstvu zažil? Jak podle vás Praha 3 momentálně funguje? Na radnici vládne starosta z TOP 09 + STAN, v koalici jsou ještě Piráti a Zelení.
Členem zastupitelstva Prahy 3 jsem skoro pět let. Za tu dobu jsem zažil mnohé. Nejvíce vzpomínám na poslední půlrok minulého volebního období, kdy jsem se po změnách na radnici stal radním pro dopravu a vedlejší hospodářskou činnost. Konstruktivní starost o městskou část mě bavila, povedlo se pár přínosných věcí, měl jsem plány koncepčních změn pro další období, ale nedostal jsem možnost je realizovat i přes vítězství naší koalice ve volbách.
Historicky nejbouřlivější bývala jednání začátkem roku 2015, kdy se opakovaně řešilo autonomní centrum Klinika za přítomnosti squaterů. Vždy jsem v tom sporu zastával primárně hledisko nedotknutelného vlastnictví. Největšími zastánci levicových aktivistů z Kliniky byli vždy Zelení zastupitelé a teď ti samí lidé, díky pozvánce od TOP 09, tvoří součást vládnoucí koalice Prahy 3. Takže dělají svoji politiku proti autíčkářům a jakékoliv výstavbě a jsou asi spokojení, výrazně méně to však dělá radost občanům.
K tomu máme v zastupitelstvu velkou flotilu Pirátů, u většiny z nich platí přímá úměra „čím méně odbornosti, tím více arogance“. Z reálných skutků jsem u nich zaregistroval akorát vyvěšení duhové vlajky z okna a personální čistku na odboru školství. No a vládnoucí koalici zastřešuje uskupení TOP 09 + STAN, které se dobře umí starat o svoje PR a kamarády, jinak však společně s ostatními zastavilo (přerušilo?) privatizaci bytů v panelových domech na spodním Žižkově nebo zvedlo daň z nemovitosti. To jsou zřetelné kroky, které jdou proti nám, občanům Prahy 3.
Nedávno proběhl ustavující sněm hnutí Trikolóra, jehož jste členem. Co vás osobně do hnutí přivedlo?
Zájem o věci veřejné a politiku, programové pilíře Trikolóry a osobnost Václava Klause ml. Výhodou bylo, že jsem se s Václavem trochu z toho dřívějšího politického dění znal, potkávali jsme se na stejných akcích, takže když jsem dostal nabídnutou možnost se do Trikolóry zapojit, tak jsem neváhal. A nebyl to kalkul, ale rozhodnutí srdcem. Vždy jsem byl konzervativní ve společenských otázkách a liberální v oblasti ekonomické, což odpovídá pohledu Trikolóry.
Na ustavujícím sněmu Trikolóry padly i poměrně ostré věty. Asi nejvíce jich zaznělo z úst nově zvoleného předsedy Václava Klause mladšího. Ten například Evropskou unii počastoval slovy: panoptikum bizarnosti, stádnosti, hlouposti a licoměrnosti. Jaký dojem dělá EU na vás?
No tak já bych slova předsedy podepsal. Já osobně už v referendu 2003 hlasoval proti vstupu do EU. Ale asi umím pochopit, že lidé hlasovali ano, primárně pro volný pohyb kapitálu a zboží, pro výhody obchodní a cestovní, pro evropskou příslušnost, tedy pozitivní věci. Ale zásadně kritickým, cíleným zlomem ve vývoji EU bylo přijetí Lisabonské smlouvy, ta ukázala cestu k předávání kompetencí Bruselu i v oblastech, které mají být výsostně v gesci národních států. A to utahování šroubů ze strany nedemokratického vedení EU, se socialistickým myšlením, za ty roky dosáhlo obludných rozměrů. Dnes již přes 50 % přijímaných zákonů v ČR jsou implementace zákonů EU, o kterých se nediskutuje a jsou poslušně zpracovány. A mnohdy jsou to šílenosti. Trikolóra, věřím, bude stranou, která bude umět říct ne věcem, které nejsou v našem národním zájmu. Aktuálně třeba snahám o změnu našeho azylového zákona.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs