Americký prezident Donald Trump před právě probíhajícím summitem NATO znovu přitvrdil a opět obvinil evropské státy, že nedostatečně přispívají na svoji obranu. Když k tomu ještě přičteme obchodní válku, kterou rozjel i vůči Evropě, nabízí se otázka, zda nedochází ke drolení euroatlantického spojenectví?
Donald Trump v podstatě plní to, co řekl ve svém inauguračním projevu, že Amerika bude na prvním místě. Řekl to velmi drastickým způsobem, ale nelze mu to jako Američanovi vyčítat, protože každý prezident by se měl snažit, aby jeho země měla ty nejlepší podmínky. Dělá to drsně, protože Američané už prostě takoví jsou. Američané dělí lidi na Američany a konkurenty a některé i na nepřátele. Samozřejmě obchodní válka je velmi nepříjemná věc a bude nepříjemná i pro Američany, nejen pro Evropu, Čínu nebo pro celý svět. Zkušenosti jsou takové, že z obchodní války nikdo nevychází jako vítěz. Pokud jde o NATO a obecně o Evropu, Evropa je konkurentem Spojených států amerických a podle toho se Trump a někteří další američtí politici k Evropě staví. Výhrady k výdajům na zbrojení Trump opakuje velmi dlouho, v americkém tisku se objevují i náznaky, že NATO je zastaralé a potřebuje revizi. Objevují se narážky na to, že Američané by mohli opustit základny v Německu, objevily se zprávy, že je snaha revidovat vojenskou politiku USA v Afghánistánu. Bílý dům to pak popřel, ale jeden vysoký činitel z obrany říkal, že Trump vydal úkol revidovat trochu bezpečnostní politiku včetně možného odchodu nebo snížení počtu vojsk v Afghánistánu a případné jednání s Talibanem.
Německá kancléřka už v minulosti připustila, že Evropa bude muset spoléhat víc sama na sebe. Ale Spojené státy americké měly silný vliv v celém světě. Jaké může mít změna jejich politiky, případně odchod Američanů z Afghánistánu, globální důsledky?
Myslím, že se Amerika nestáhne, ale k nějakým změnám dojít může, pokud má představitelka Rady národní bezpečnosti pravdu, že se bude revidovat bezpečnostní politika Spojených států. Pokud jde o Evropu, tak ty doby, kdy Amerika byla na špici, končí. Spojené státy americké mají ve všech dokumentech, že jsou vedoucí silou ve světě, že oni prosazují principy demokracie a humanity. Ale tahle doba skončila a bipolární svět se podle mne změnil na multipolární. Evropa se musí připravit na to, že se bude muset nějakým způsobem osamostatnit. Nejen v ekonomické oblasti, kde je vážným konkurentem Spojených států amerických, ale i v oblasti určité sebeobrany, protože nemůže stále spoléhat na americký deštník. Ten vývoj asi takový bude.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová