Klasnová bez milosti: Nečasi, můžeš si za to sám. Všechno se ti vrátí

29.10.2012 14:37 | Zprávy

ROZHOVOR Kateřina Klasnová je ve straně Věci veřejné místopředsedkyní, a jako jediná byla ve vedení proti vstupu této strany do vládní koalice. Její zkušenosti z komunální politiky ji nabádaly k opatrnosti, ale byla přehlasovaná. I o tom je demokracie. O to, jak to tehdy bylo a jak to vidí dnes, se Kateřina Klasnová podělila se čtenáři ParlamentníchListů.cz.

Klasnová bez milosti: Nečasi, můžeš si za to sám. Všechno se ti vrátí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kateřina Klasnová

Co Vás v poslední době zneklidňuje?
Tak je to určitě situace kolem vlády, protože nikdo nevíme, jak se situace vyvine, nebo jak dopadne hlasování o daňovém balíčku, což považuji za ještě důležitější než to, zda zůstane, nebo nezůstane vláda. Za podstatné opravdu v tuto chvíli považuji, aby občané České republiky, ale i další subjekty v naší zemi věděli, jaká bude sazba DPH, protože nejistota určitě nepřispívá ke stabilitě v České republice.

S ostatními daňovými zákony jste spokojena?
Obecně považuji za alarmující, jak rychle a často se u nás mění daňové zákony. Těch novel bylo nespočet, a ta nejistota, zda bude sjednocená daň 17,5 procenta, nebo ponechané obě sazby v poměrech 15 – 21, nebo 14–23, nebo docela nějak jinak, je samozřejmě velmi špatná.

Více rozhovorů ZDE

Se schválením daňového balíčku premiér spojuje důvěru vládě. Jak to vnímáte?
To, co udělal premiér Nečas, považuji za velmi nezodpovědné vůči České republice. Protože když předložil znovu onen takzvaný konsolidační, tedy daňový balíček, je přece zřejmé, že už ho měl možnost předložit i před tím v nějaké jiné, rozumnější podobě. Mohl přece najít shodu ve své straně či s koaličními partnery. Neučinil tak a udělal to nejhorší, co mohl – předložil balíček ve stejné podobě. A teď se z něj stal takový trhací kalendář, který se v Poslanecké sněmovně vysloveně cupuje na cimprcampr a nikdo neví, co z toho vlastně bude.

Cupuje se premiér nebo balíček?
Tak pana premiéra opravdu nelituji, protože si za to může sám. Kdyby byl Petr Nečas opravdu silným premiérem, nenechal by se sebou tak cvičit a nenechal by pana ministra Kalouska, aby předkládal rozpočet v podobě, jaké ji předložil. Nakonec, ti rebelové v ODS, jak se jim říká, byť jim jde možná o nějaké mocenské změny uvnitř ODS, tak pokud by jim skutečně šlo o ty principy, o nichž hovoří, tak mají vcelku pravdu. Ta daňová opatření, která jsou předložena, se opravdu vymykají nejen pravicové politice, ale především zdravému rozumu.

Tipnete si, zda vláda zůstane, nebo padne?
Mám za to, že po krajských volbách nemají ani ODS, ani TOP 09 chuť si zopakovat další volby, natož parlamentní. Myslím, že by to bylo velké fiasko, a že jediný, kdo by na tom mohl získat, by byly levicové strany. Myslím proto, že se bude tento, byť velmi nemocný vládní organismus, snažit tu agónii, v níž se nachází, ještě prodloužit. Očekávám proto spíš, že buď nastane nějaká změna uvnitř ODS, možná dojde ke změně na postu šéfa ODS, a pak možná i na postu premiéra, ale podle mého to bude spíš vedeno snahou, aby tato vláda zůstala ještě nějakou dobu zachovaná.

Pro mne, i Věci veřejné, je teď maximálně důležité, aby zůstala zachovaná spíše sazba DPH 14 a 20 procent, což považuji za naprostou nezbytnost, aby neklesala spotřeba domácností, aby se pokud možno stabilizovala ekonomika země. Co se stane s vládou dál, je, myslím, otázkou času. Pokud se to i podaří teď slepit, předpokládám, že problémy stejně nastanou. Opět ale opakuji, vidím to jako chybu premiéra.

Proč myslíte?
On postavil legitimitu této vlády na přeběhlících. On je ten, kdo sám obvolával poslance a lákal je, aby odešli ze strany, za kterou byli zvoleni a podporovali jeho kabinet. A to se mu prostě vrátilo. Získal sice osm přeběhlíků, ale dalších šest až osm nesouhlasných lidí se mu vygenerovalo v jeho vlastní straně. Zkrátka, nesmírně tím oslabil celou stabilitu vlády.

Opusťme teď premiéra. S tím, co dnes víte, vstoupili byste do vlády?
Tak to se ptáte sice dobře, ale ne na správném místě. Byla jsem od počátku proti vstupu Věcí veřejných do vlády. A dala jsem to najevo i hlasováním ve vedení strany, když se rozhodovalo, zda do koalice s ODS a TOP 09 půjdeme. Byla jsem tehdy jediná proti. Takže u mne se ten postoj nezměnil. Pouze důvody, které jsem tehdy měla, byly velmi jednoduché. Vycházela jsem z příkladů menších stran, které se daly do vládní koalice, aby pak skončily velmi špatně. Ať už to byla Strana zelených či jiné podobné politické subjekty. A ty moje důvody se potvrdily, navíc v měřítku, které jsem si tehdy ani nedokázala představit. Neznala jsem tehdy všechna temná zákoutí vysoké politiky, ani její aktéry.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozavírat opozici. Teď se to může stát i tady. Foldyna žasne, co si vláda se zákonem dovolila

15:30 Pozavírat opozici. Teď se to může stát i tady. Foldyna žasne, co si vláda se zákonem dovolila

Petra Fiala se svou „vládou národního ponížení“ může vládnout i po podzimních volbách. ParlamentnímL…