Konec hotových peněz? Vážně hrozí. Pak vám jich část mohou sebrat a nic s tím neuděláte. Markéta Šichtařová chce kvůli tomu přepisovat Ústavu

03.05.2020 16:11 | Zprávy

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ První kvartál byl z hlediska ekonomických výkonů jen zahřívacím kolem. Teprve ve druhém čtvrtletí přijde ten správný sešup ekonomiky a nezaměstnanost by svého vrcholu mohla dosáhnout až v kvartále třetím. Markéta Šichtařová kritizuje kroky evropských velmocí, které zpřísňují omezení mimoevropských investic, protože tato „ochrana“ domácích podniků před zahraničním převzetím je ve skutečnosti dost drastickým poškozením národního hospodářství, které nemá na to, aby se zmátořilo samo. Ale o lidi a prosperitu jde v politice až na posledním místě; kecy o „ochraně“ se prodávají líp i za cenu, že to obyvatelstvo poškodí.

Konec hotových peněz? Vážně hrozí. Pak vám jich část mohou sebrat a nic s tím neuděláte. Markéta Šichtařová chce kvůli tomu přepisovat Ústavu
Foto: Archiv MŠ
Popisek: Ekonomka a ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová

Generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj Ángel Gurría tvrdí, že koronavirus už způsobil větší ekonomický šok než finanční krize 2008–2009. Není toto tvrzení šéfa OECD poněkud předčasné stejně jako to, že světové ekonomice potrvá roky, než se zotaví z dopadů šíření koronaviru, a že naděje na rychlé hospodářské oživení jsou z kategorie zbožných přání?

Není to předčasné, my už skutečně víme, že současná hospodářská krize je hlubší, než byla krize v letech 2008–2009. Máme tu už totiž první globálně důležité statistiky o tom, jak skutečně korona ničí ekonomiku. Už žádné spekulace, ale fakta.

Tak tedy: americká ekonomika podle aktuálně zveřejněných dat poklesla v prvním kvartále nejvýrazněji od velké recese ve 20. letech minulého století. Konkrétně meziročně poklesla o 4,8 procenta. To je ještě horší, než se v průměru čekalo. Finanční trh totiž sázel v průměru na pokles „jen“ o čtyři procenta, ačkoliv někteří očekávali pokles i o 15 procent.

Nicméně i na tato čísla ještě může dojít. USA byly s nákazou o pár týdnů opožděny za Evropou. První kvartál tak byl jen zahřívacím kolem. Teprve ve druhém kvartále přijde ten správný sešup ekonomiky. V mnoha oblastech jsou Američané stále zavřeni doma. V prvním kvartále byli zavření jen dva týdny a bylo jich mnohem méně než dnes.

A ještě jedna poznámka: toto jsou údaje jen o jistém segmentu ekonomiky. Třeba taková míra nezaměstnanosti reaguje až s dost citelným zpožděním proti údajům o HDP. Takže vrchol by nezaměstnanost mohla dosáhnout teprve až v kvartálu třetím.

Doprovodným znakem koronavirové krize jsou kroky evropských velmocí, které zpřísňují omezení mimoevropských investic do společností ve strategických odvětvích a technologiích. Po Německu k němu přistoupila i Francie s odůvodněním, že v tomto období jsou některé podniky zranitelné a některé technologie nestabilní, takže by je za nízkou cenu mohly koupit zahraniční konkurenti. Ve Francii od začátku roku platí omezení 25 procent neevropských investic do domácích společností, chystá se snížení na deset procent. Dávají tato ochranářská opatření z ekonomického hlediska smysl? Je třeba chránit naši ekonomickou suverenitu, jak uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová?

Podívejte, to je absolutně nelogické. Přesněji řečeno: ono to má jakousi zvrhlou „logiku“ z pohledu populistického politika, který vám bude vykládat něco o tom, jak si chrání domácí podniky. Jenomže to je asi taková ochrana, jako když vás porazí auto, krvácíte, přijede sanitka, a vy začnete řvát, aby na vás ti cizí doktoři hlavně nesahali a nevozili vás do nemocnice, že před nimi chcete ochránit.

Jde o to, že Evropa má co dělat sama se sebou a postrádá kapitál. Když nemáte kapitál, nemůžete podnikat. Váš podnik nemůže prosperovat. Nemůže zaměstnávat lidi. A proč přijde nějaký investor ze zahraničí? Protože má peníze, ty peníze do vás chce vložit a chce, aby mu tyhle peníze vydělávaly. Tedy chce, aby váš dosud slabý podnik prosperoval, tedy byl silnější, ziskový a jemu aby se jeho investice vrátila. Silný a ziskový podnik znamená vyšší zaměstnanost, vyšší prosperitu celé země.

Tahle „ochrana“ domácích podniků před zahraničním převzetím je ve skutečnosti dost drastickým poškozením národního hospodářství, které prostě nemá na to, aby se zmátořilo samo. Ale o lidi a prosperitu jde v politice až na posledním místě; kecy o „ochraně“ se prodávají líp i za cenu, že to obyvatelstvo poškodí.

Koronavirová pandemie zvyšuje množství zásahů státu do podnikatelské sféry. V Německu varoval tamní ministr financí Olaf Scholz před tím, aby společnosti, které obdrží státní podporu třeba v rámci programu kurzarbeit, vyplácely dividendy svým akcionářům. Nezpůsobil by ale tento krok úprk investorů z Evropy do USA a prohloubení krize v důsledku chybějícího kapitálu?

Samozřejmě že státu není lautr nic do toho, jaké dividendy společnost vyplácí akcionářům. Je to pouze a jen poškození majetku akcionářů. Když akcionář nedokáže ze svého právoplatného majetku vydolovat peníze a zisk, ztratí motivaci se o něj starat.

Proč bych se jako majitel společnosti měla dál zajímat o hladké fungování společnosti, ze které si nesmím čerpat zisky? Podstoupila jsem obrovské riziko investicí do nějaké společnosti, dost možná jsem se podílela i na jejím managementu, takže jsem i vyčerpávala své síly a pracovala tak, že si to mnoho zaměstnanců ani neumí představit – a pak přijde stát a řekne, že ze svého majetku, ze své společnosti, nesmím čerpat plody mé práce. Budu mít ještě zájem starat se o takovou společnost a vést ji k prosperitě? Ne! Nechám ji plavat a půjdu podnikat jinak a jinam, kde mi to stát nebude bojkotovat.

Nechápu, že každému není jasné, že to nedává smysl: jak může podnik prosperovat, když ho nenecháme dělat jeho práci? Jak se může hospodářství vzpamatovat, když jednotlivým podnikům v prosperitě bráníme?

Lidé, kteří před únorem 2020 uzavřeli s cestovními kancelářemi smlouvy na zájezd s odletem v letních měsících, mají nyní podle smlouvy cenu zájezdů doplatit, i když vědí, že stejně nikam neodletí. Za to dostanou voucher na využití v budoucnu a zaplacené peníze by mohli dostat zpět nejdříve v září 2021. Druhou možností je zrušení zájezdu s často vysokými storno poplatky. Měl by i do těchto vztahů vstupovat stát, jak požadují klienti, a rozhodnout, že po nich cestovní kanceláře nebudou požadovat doplatky u zájezdů, u nichž je zřejmé, že se neuskuteční?

Je to výběr: ponese ztrátu klient, i když jen částečnou, protože může dostat voucher, nebo ponese ztrátu cestovka? Když klient chce, aby ztrátu nesla cestovka, dožaduje se tím VIP zacházení ve srovnání s cestovkou. Ale pravda je taková, že vina není ani na straně klienta, ani na straně cestovky, tedy ztrátu by neměl nést žádný z nich. Vina je na straně státu, který zavřel hranice.

Samozřejmě k tomu měl nějaký důvod, o tom žádná. Ale ať už to byl důvod jakkoliv vážný, stát se nevylže z toho, že to byl on, kdo klienty i cestovky poškodil. Je tedy morálně správné, aby ztrátu nesl právě stát, nikdo jiný. Není logické, aby se klienti soudili s cestovkami, cestovky klienty nikterak nepodvedly. Smysl má, aby se klienti soudili se státem, který je takto připravil o peníze.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jiří Hroník

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„EU řekne, že neprší. Oni se tedy tváří, že je sucho.“ Nepřátelé svobody v ČR. Nestor médií promluvil

4:46 „EU řekne, že neprší. Oni se tedy tváří, že je sucho.“ Nepřátelé svobody v ČR. Nestor médií promluvil

Musíme znovu bojovat za ubránění demokracie i svobody slova a její opětovné rozšíření. Protože s hro…