Někteří evropští intelektuálové jsou přesvědčeni, že rozdělení Izraele na dva státy, tedy vznik samostatné Palestiny s koridorem mezi Gazou a Západním břehem Jordánu, by vyřešilo mnohá napětí na Blízkém východě. Ne hned, ale v dlouhodobé perspektivě. Máte podobný názor?
Víte, ti „někteří evropští intelektuálové“ v zajetí svého superega rozdávají recepty nebo by je dokonce chtěli ostatním národům diktovat tak jako v době průmyslové revoluce. Už je na čase, aby se někteří evropští intelektuálové přestali chovat jako nadřazení! To, co se odehrává a ještě odehrávat bude, je důsledkem rad právě těch evropských „intelektuálů“ či stratégů. Konkrétně jsem se k této otázce vyjádřil někdy v roce 1991 v rozhovoru pro „Lidovou obranu“, která již neexistuje. Etnicky neexistuje takzvaný palestinský národ, jsou to Arabové, neboli arabské kmeny kolem dnešního Izraele. Proč třeba Egypt neintegruje Gazu? Přece jsou to také Arabové a Gaza by byla součástí velkého arabského státu. Západní břeh Jordánu se může integrovat do Jordánska. Arabové na západním břehu Jordánu jsou víc bližší dnešním „Jordáncům“ než Arabům v Gaze. To vidíme nejen v jejich odlišných politických postojích!
Někteří evropští „intelektuálové“ by všechno „vyřešili“ mechanicky, aniž by brali ohled na kulturu, historii, tradici a hlavně na zájmy těch, kterých se to týká. Vměšování některých evropských „intelektuálů“ do problémů druhých nikdy nic dobrého nepřineslo. „Palestinský problém“ je v rámci tažení proti Židům uměle přiživovaným problémem. Bohaté arabské státy uměle udržují „problém“ v rámci antisemitského tažení, kdy mají podporu od jistých evropských „intelektuálů“ a politiků a jako propagandu k arabskému nacionalismu. Jinak se rozhodne Palestinec žijící v Izraeli, který je občanem Izraele a má nesrovnatelně více práv, než Palestinec žijící v Saúdské Arábii, kde je mu odepřeno právo na občanství i po třech generacích, jako je tomu i v mnoha jiných arabských státech!
Myslíte si, že by i Kurdové měli mít samostatný stát a proč?
Myslím si jenom to, že čtyřicetimilionový národ má právo rozhodovat o svojí existenci. To je posvátné právo na sebeurčení, které je Kurdům násilně odepřeno. Pro jaké správní uspořádání se rozhodnou sami Kurdové, to by mělo být jejich výsostné právo! Zda vytvoří centralizovaný stát či stát sloučený z různých kantonů? Oba modely Kurdové v současnosti zvažují. V Iráku je centralizovaný Kurdský stát a v Sýrii Kurdové zkoušejí kantonový systém. A tady jde především o to, aby Kurdové našli právní systém, ve kterém budou lidská práva a důstojnost člověka chráněny. Nejde a priori o správní formu. Důstojný život lidí žijících v Kurdistánu, a to nejsou jen Kurdové, ale i Arménci, Asyřané, Arabové a tak dále, má a musí mít přednost před formou!
Nebyl by naopak svobodný Kurdistán destabilizačním prvkem celého Středního východu?
Naopak, současný stav je od svého samotného vzniku odsouzen k destabilizaci. Střední východ se tak, jak ho vytvořily Anglie, USA a Francie po první světové válce, pořád plácá ve válečných konfliktech, a to jen proto, že současnou podobu určili spojenci a jejich někteří intelektuálové a stratégové čistě mechanicky a především ve svém vlastním zájmu. Státní hranice tam nejsou přirozené, stejně jako nebyla přirozená ani berlínská zeď! Kurdy rozdělují mezi Sýrií a Tureckem minová pole, takzvané hranice, které nemají s přirozeností, ale ani s humanismem nic společného!
Osobnostní struktura Kurdů a Židů k přijetí a následné aplikaci demokratického a právního prostředí je zralejší než u ostatních národů kolem. Dlouhodobě by možná mohly tyto dva národy, které se nacházejí v současné době jako dva ostrovy v oceánu barbarských řádů, vést sousední kultury k demokratizaci. Mohou být příkladem a tím základním stabilizačním faktorem v tomto oceánu.
Jak vnímáte časté intervence USA na Středním východě? Spojenectví s Tureckem, boj proti syrskému režimu a další?
Tragédií současného stavu je, že USA nemají koncepci pro tento konflikt, a to je způsobené i tím, že se priority USA od nástupu Baracka Obamy změnily. Nyní je jejich prioritou Asie, nikoliv Střední východ či Evropa. USA reagují na různé situace v regionu aktuálně a bez koncepce. Stačí porovnat stav Středního východu a Evropy před nástupem nositele Nobelovy ceny za mír a dneškem. Obama před volbami slíbil svým voličům kdeco. Nemilosrdně kritizoval George Bushe a jeho politiku na Středním východě! Ale buďme soudní, Bush měl alespoň nějakou koncepci a ke konci se zdálo, že by jeho koncepce v Iráku mohla fungovat. V tomto duchu je třeba vnímat i poslední sblížení USA s Tureckem Recepa Erdogana. Od Obamy, který s Erdoganem jednal jako hlava nejmocnějšího státu světa, po těch jeho velice důvěrných zkušenostech, by právem každý myslící člověk očekával opatrnost a ohled na ty, které Ergodan může existenčně ohrožovat, aby zajistil pro sebe a pro své bývalé kolegy z vlády imunitu a moc.
Nedávno mi jeden český generál ve výslužbě říkal, že by Islámský stát šlo zničit jednou pro vždy masivní pozemní operací. Znáte terén. Opravdu by se z toho nestal druhý Irák či Afghánistán, kde se bojuje vlastně pořád?
Pan generál by mohl mít pravdu, kdyby se bojovalo proti regulérní armádě. Ale v tomto případě nejde o regulérní armádu, jde o sloučení bojovníků jednotlivých kmenů a arabsky mluvících legionářů. To by se museli zabít všichni sunnité, což nejde. Ať chceme či ne, Islámský stát má a bude mít plnou podporu sunnitských kmenů, pokud se centrální vlády v Bagdádu a Damašku nebudou chtít o moc s těmito sunnitskými kmeny rozdělit, a tím je zaintegrovat do systému, což nechtějí. A obávám se, že nyní, i kdyby Bagdád a Damašek znásilnily svoje ego a šíitský postoj, ani to nepůjde. Mezi tím proteklo příliš mnoho krve a v klanech či rodech se na to jen tak nezapomíná. Sovětští generálové si v roce 1979 také mysleli, že Afghánce porazí. A to byla sakra nějaká armáda. Tehdy navíc region ještě nebyl tak zachvácen islámskou ideologií, jako je tomu dnes.
Proč má mnoho mladých muslimů z Evropy takovou touhu jít bojovat za Islámský stát (IS), dát se třeba k Muslimskému bratrstvu, zemřít za islám? Mluví se o frustraci a tak dále...
O frustraci mluví někteři takzvaní evropští humanisté, kteří jsou líní myslet a přemýšlet. Tady jde o náboženskou ideologii, která není jen tak porazitelná. Nacionálně socialistická ideologie se opírala hlavně o rasu, fašismus o kapitál, marxismus o spravedlivé uspořádání, a to jsou materiální hodnoty, ale teď a tady jde o víru, která není materiální či reálná, a tu jen tak neporazíte, i kdybyste měl technickou převahu! Alláh a jeho ráj není auto, které sliboval Hitler či byt, a spravedlivě honorovaná práce, kterou sliboval socialismus. Proto v řadách IS nacházíme lékaře a inženýry, kteří se narodili v Evropě, mají evropské vzdělání a materiálně zajištěnou budoucnost. Nicméně nemají zemi. Své místo v nebi!
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský