Nechte si ty vaše fondy. To nakonec budeme hospodařit na bruselském? Ukažme sebevědomí, nabádá Markéta Šichtařová

02.07.2017 16:11 | Zprávy

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Veřejné finance se dlouhodobě zhoršují, a tak by bylo ekonomicky mnohem logičtější snížit výdaje z rozpočtu, ne hrát si s daněmi, v čemž se při nahánění voličů předhánějí politické strany. K nápadu lidovců přijmout pár migrantů jako Slovensko, a tím se vyhnout hrozbě pokuty kvůli neplnění kvót, říká Markéta Šichtařová, že než se nechat takhle korumpovat za pár peněz, to raději otevřená roztržka. Když někdo chce o tom, kdo se stane našimi obyvateli, rozhodovat bez nás, narušuje naši státní suverenitu. A ten náš píseček by už nebyl náš, ale Bruselu.

Nechte si ty vaše fondy. To nakonec budeme hospodařit na bruselském? Ukažme sebevědomí, nabádá Markéta Šichtařová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Své záměry pro období po volbách představil i jejich největší favorit – hnutí ANO. V daňové oblasti chce po zrušení superhrubé mzdy zavést pro lidi s příjmem do 113 tisíc korun měsíčně sazbu 19 procent. Daňové sazby pro právnické osoby chce ponechat v současné výši. Navrhuje také snížení DPH na základní potraviny na deset procent. Co říkáte těmto rozpočtově odpovědným návrhům, jak o nich mluví Andrej Babiš, který uvádí i konkrétní způsoby, jak výpadek příjmů ve státním rozpočtu zhruba 45 miliard korun nahradit?

To má dva rozměry.

Zaprvé, obecně řečeno, snižování daní je vždy lepší nápad než jejich zvyšování. Ale ještě lepší je jejich stabilita. Hrátky s daňovými sazbami po každých volbách ekonomice neprospívají, to demonstruje příklad ekonomicky nejúspěšnějších zemí.

Zadruhé, Česko má problém s veřejnými financemi. Poté, co se v roce 2016 víceméně účetními triky dosáhlo lepšího než plánovaného výsledku, za rok 2017 směřujeme naopak k mnohem horšímu výsledku. Dlouhodobě se tedy – navzdory onomu jednomu mimořádnému roku – veřejné finance zhoršují. A problém není na straně příjmů, nýbrž na straně výdajů. Mnohem ekonomicky logičtější by tedy bylo snížit výdaje z rozpočtu, ne hrát si s daněmi.

Hnutí ANO přichází také s úlevami z elektronické evidence tržeb. Povinnost by se neměla vztahovat na fyzické osoby s paušální daní a s příjmy do 500 tisíc korun, na bufety ve školách nebo dětských kroužcích, na e-shopy nebo veřejně prospěšné spolky s obratem do jednoho milionu korun, které pořádají akci mimo svou obvyklou provozovnu. Stane se EET pro své odpůrce tímto stravitelnější?

Proč tedy proboha bylo EET zaváděno, když teď má být zase minimalizováno? Vždyť není nic jednoduššího, než aby – obrazně řečeno – ráno živnostník prodával na sebe a odpoledne na svou manželku, tím oba dosáhnou tržeb do 500 tisíc, a EET se elegantně vyhnou. Vždyť tímto se přece zcela odkrývá, že EET od začátku vůbec nebylo plánováno pro skutečně lepší výběr daní, ale jen jako volební tahák. ANO si nejspíš uvědomilo poté, co bylo konfrontováno se skutečnými čísly o daňovém výtěžku po zavedení EET, že EET nefunguje, a tak se teď patrně snaží lavírovat tak, aby se zavděčilo všem: Někomu tím, že „zavedlo EET“, jinému tím, že „vlastně ruší EET“.

Japonská firma Central Glass plánuje v Pardubicích výstavbu továrny na výrobu elektrolytu do baterií pro elektroauta, která bude zásobovat evropský trh. To souvisí s ložisky lithia na Cínovci. Premiér Bohuslav Sobotka při návštěvě Japonska označil Českou republiku za možné budoucí lithiové centrum Evropy. Stane se tak Česko zemí s perspektivním průmyslem postaveném na obnovitelných zdrojích a akumulaci čisté elektřiny, nebo jen velmocí v těžbě lithia a high-tech vývoj i výrobu baterií přenechá dravějším státům?

Bylo by absolutně skvělou zprávou, že taková továrna vznikne v České republice. To je přesně ten typ investice, po které jsem v posledních letech volala. To je totiž výroba budoucnosti. To, že máme lithium, na sebe může – nebudeme-li úplná nemehla – nabalit právě tento typ investic, ty zase dál na sebe mohou nabalovat další výrobu typu elektromobily a další high-tech. To je řádově užitečnější než výstavba skladů, protože tento typ investic na sebe nabaluje vyšší mzdy, vyšší technologie, vytváří infrastrukturu pro další hospodářský růst. Lithium je velkou nadějí pro ČR, ale podstatné je dlouho s jeho těžbou neotálet. Buď na tu vlnu naskočíme rychle, nebo máme smůlu.

Česká republika by nemusela být vystavena hrozbě pokuty až ve výši 270 milionů korun za postoj k migračním kvótám, pokud by se vláda přiklonila k postoji KDU-ČSL. Podle jejího předsedy Pavla Bělobrádka stačilo zachovat se stejně jako Slovensko, přijmout dalších deset migrantů, kteří by se určitě dali uhlídat. Stál ten více než čtvrtmiliardový risk za to a s trochou zjednodušení, počínala si vláda „s péčí řádného hospodáře“, když dala všanc docela slušnou sumu, o níž by stát mohl přijít?

Já bych byla pro principiálně čisté řešení. Tedy s nikým se o kvótách vůbec nebavit, pokutu neplatit, vaše fondy si nechte. Než se nechat takhle korumpovat za pár peněz, to raději otevřená roztržka. Jsem pro ukázání většího sebevědomí. Pro mě je celá tahle diskuse zcela nepřijatelná – a nemá to nic společného s péčí řádného hospodáře.

Pro vládu by na prvním místě mělo být zachování státní suverenity. A když někdo chce o tom, kdo se stane našimi obyvateli, rozhodovat bez nás, pak narušuje naši státní suverenitu. V takovou chvíli nechť jdou řeči o řádném hospodáři stranou, protože za chvíli bychom taky už nemuseli mít kde hospodařit. Ten náš píseček by už nebyl náš, ale Bruselu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liberálové přinášejí destrukci. Totalita s novým mechanismem, varuje Semín

4:46 Liberálové přinášejí destrukci. Totalita s novým mechanismem, varuje Semín

Současný extrémistický liberálně progresivistický střed, který v podobě vládní koalice pod taktovkou…