Otrava Skripala? Když si tohle Putin dovolil v Británii, jinde zkusí horší věci. Rusko je beznadějné a on se bojí, že mu budou utíkat agenti, proto takhle postrašil, říká Roman Joch

27.03.2018 8:05 | Zprávy

ROZHOVOR „Dobrý je car ten, kterého se nebojíme jen my, ale bojí se ho i jiní lidé široko, daleko...,“ komentuje prezidentské volby v Rusku ředitel Občanského institutu Roman Joch. Upozorňuje, že Vladimir Putin neměl konkurenci, protože nejsilnější opoziční politik Boris Němcov skončil před třemi roky s kulkou v lebce na dohled od Kremlu. „A hlavnímu současnému opozičnímu politikovi Navalnému se dokonce zakázalo kandidovat.“ A reakce členských států na kauzu Skripal? „Země chápou, že pokud si Rusko toto dovolí v tak silné a významné zemi, jako je Velká Británie, může si to a i mnohem větší a horší věci dovolit i kdekoli jinde. Proto ta solidarita s Británií – i ve vlastním sebezáchovném zájmu,“ říká Joch, který v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vysvětluje i to, proč je Donald Trump „chladný“ k prezidentu Zemanovi.

Otrava Skripala? Když si tohle Putin dovolil v Británii, jinde zkusí horší věci. Rusko je beznadějné a on se bojí, že mu budou utíkat agenti, proto takhle postrašil, říká Roman Joch
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Joch

Ruský prezident Vladimir Putin, jak se předpokládalo, obhájil prezidentský post drtivým způsobem. Dokonce i Petra Procházková, kterou nikdo nemůže podezírat z přízně k Rusku, píše o tom, že svým způsobem Rusové mají Putina rádi i proto, že pod jeho vedením jde z Ruska strach. Lze chápat situaci tak, že on je někdo, koho Rusové potřebují, a máme se s tím smířit?

Máme to vzít na vědomí, že ano, on je a příští volební období bude prezidentem Ruska. Petra Procházková má bohužel pravdu: postoj většiny Rusů je ten, že ze svého cara mají strach a jsou šťastni tehdy, když z něho mají strach i v zahraničí. Ve slušných zemích lidé nechtějí, aby ze svých vládců měli strach, a přejí i ostatním lidem, aby ani oni ze svých vládců strach mít nemuseli. Pro většinu Rusů je tato myšlenka nepochopitelná: z cara být strach musí a dobrý je car ten, kterého se nebojíme jen my, ale bojí se ho i jiní lidé široko, daleko...      

Jak vnímat to, že Vladimir Putin neměl v podstatě konkurenci? Je vůbec možné v současném policejním a mediálním systému, který Putin vytvořil, aby se mohl prosadit i někdo jiný?

Neměl konkurenci proto, že nejsilnější opoziční politik Boris Němcov skončil před třemi roky s kulkou v lebce na dohled od Kremlu. A hlavnímu současnému opozičnímu politikovi Navaľnému se dokonce zakázalo kandidovat. A plus vámi zmíněný Putinův policejní a mediální systém – to se pak volby vyhrávají snadno.

Vy jste v jednom ze svých mediálních vystoupení uvedl: „Putin je agresivní a expanzivní, ale racionální politik. Po něm může přijít někdo iracionální,“ Myslíte si, že až skončí Putinovi mandát, může být odpovědí na otázku, koho by Rusové chtěli: komunistu? Koneckonců komunistický kandidát skončil druhý…

Ne, nemyslím si to. Komunismus je uzavřenou kapitolou i v Rusku. Bude to někdo z Putinova okruhu; nejspíš někdo, koho vybere sám Putin (Putina za svého nástupce si ostatně taky vybral Jelcin). Otázka jen je, zda to bude větší nacionalista, imperialista a expanzionista; a já se obávám, že je to docela dobře možné.  

Luboš Palata hovoří o tom, že oslavy vítězství Putina v Rusku byly v podstatě i oslavami toho, že před čtyřmi roky Rusko anektovalo Krym. „Nemůže být to, co se stalo na Krymu, předzvěstí něčeho mnohem, mnohem horšího? Něčeho, co zasáhne hodně zle a přímo teď už i nás?“ pokládá otázku. Jak odpovědět?

Budeme-li jako NATO vojensky silně přítomni v Pobaltí a dodáme-li Ukrajině efektivní zbraně, Rusko může být úspěšně zadržováno. Pro nás je výhodné, aby mezi námi a Ruskem bylo co nejvíce hranic. Ale ten problém s Ruskem je primárně náš vnitřní a jmenuje se prezident Miloš Zeman. Je více přátelský vůči současnému Rusku než vůči našim spojencům. Zvolení Donalda Trumpa přivítal – ale proč je Trump vůči němu chladný? Protože Zeman si už své spojence vybral, a západní země, Británie, Francie, USA to nejsou. Nyní by do toho měla razantně vstoupit vláda a plně převzít otěže české zahraniční politiky.

Padá často argumentace, že i když teď ropu ještě potřebujeme, úloha fosilních paliv bude postupně klesat. Ruský rozpočet se pak bude postupně smršťovat. Putin slíbil nové investice a reformy, věříte mu, že bude schopen diverzifikovat ruské hospodářství a nějakým způsobem ho nastartovat? 

Ne, nevěřím; myslím si, že Rusko je v dohledné době beznadějná a bezútěšná země.

V minulých letech tolik napjaté vztahy mezi Ruskem a Západem dostávají další vážné trhliny. Velká Británie i další klíčové země Evropské unie obviňují Rusko, že stojí za útokem na bývalého ruského špiona Sergeje Skripala a jeho dceru v anglickém Salisbury. Theresa Mayová prosadila v britském parlamentu vyhoštění 23 ruských diplomatů a další sankce. Moskva odpověděla podobným krokem. Bude kauza dál eskalovat? S jakým dojmem sledujete aktuální reakce Evropy?

Ano, bude eskalovat. Nejvíce a nejpříjemněji mě překvapila solidární reakce EU a ostatních západních spojenců s Velkou Británií. Země chápou, že pokud si Rusko toto dovolí v tak silné a významné zemi, jako je Velká Británie, může si to a i mnohem větší a horší věci dovolit i kdekoli jinde. Proto ta solidarita s Británií – i ve vlastní sebezáchovném zájmu.
Otázka není, zda ruské diplomaty vyhostit, nýbrž kolik. Jak správně kalibrovat reakci. Měli bychom to koordinovat se spojenci v NATO a EU.

Ruské velvyslanectví v České republice tvrdí, že jde o připravenou akci proti Rusku. Upozorňují na to, že o pozitivních výsledcích při vytvoření nových toxických látek, které se zařazují pod název novičok, potvrzuje více než 200 otevřených zdrojů NATO. „Dokonce identifikace toxické látky, údajně použité v incidentu, se prováděla ve vědecko-technickém centru britského ministerstva obrany Port Down, na jehož základně se vyvíjely a vyráběly chemické zbraně včetně tohoto typu.“ Jak k těmto informacím přistupovat?

Jakože Britové sami zabili agenta, který jim poskytl vzácné informace a který od nich dostal azyl, dokonce si od Američanů vyžádali jeho výměnu za ruské agenty v USA? Takový smysl pro „humor“, jaký projevuje ruské ministerstvo zahraničí, nemá ani Mr. Bean. Spíše se Putin obává, že vzhledem k beznadějné a bezútěšné situaci v Rusku může více ruských agentů přemýšlet o tom, stát se přeběhlíky na Západ (nebo na stranu Číny – na to taky nezapomínejme), a proto dal oddělení „mokrých prací“ opět zelenou, aby své vlastní lidi – rozvědčíky zastrašil a odstrašil od přebíhání k jiným. Prostě myslí si, že nemůže věřit vlastním lidem, proto ty extravagantní a exhibicionistické exekuce poloniem či nervově paralyzujícím plynem.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klára Samková: Muži chlastají, mládež už nebaví ani sex. Od vítěze voleb chci slyšet jen jedno

4:44 Klára Samková: Muži chlastají, mládež už nebaví ani sex. Od vítěze voleb chci slyšet jen jedno

Jsme kolonií a je třeba jí přestat být, chce slyšet od vítěze nadcházejících parlamentních voleb adv…