Režisér Jiří Adamec o tom, jak to chodí v České televizi: Sedm miliard ročně na poplatcích. Přitom většina lidí na ně nekouká vůbec

25.05.2016 16:42 | Zprávy

O nadcházejících prezidentských volbách a v souvislosti s tím i o iniciativě Peloton promluvil pro ParlamentníListy.cz režisér Jiří Adamec. Vyjádřil svůj názor i ohledně hrozby teroristických útoků. „Já nevím, jestli je doma bezpečněji. Asi někde v lese na Českomoravské vysočině teroristu nepotkáte, ale v Praze? Jsme si opravdu jisti, že se v nějaké hlavě nerodí šílený plán?“ ptá se známý režisér.

Režisér Jiří Adamec o tom, jak to chodí v České televizi: Sedm miliard ročně na poplatcích. Přitom většina lidí na ně nekouká vůbec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova zpravodajství ČT

Hudebník Michael Kocáb a spol. vybírají soupeře pro prezidenta Miloše Zemana v nadcházejících prezidentských volbách. Jaký máte názor na tuto iniciativu s názvem Peloton?

Čas od času se do centra pozornosti médií potřebují vrátit ti, kteří jediní vědí, jak správně žít, co je obecně dobré a co je špatné, protože ostatní spoluobčané, povětšinou hlupáci, by svojí nevědomostí a celkovou tupostí zahrabali tuto zem pod zem… Já to řeším tak, že chodím k volbám! A po nich respektuji, že v demokratické společnosti je zcela normální, že lidé mají různé názory. A že to svobodnou volbou i prezentují. A respektuji i fakt, že mohou zvolit i někoho, kdo se mi nelíbí… Ale nikdy bych si netroufl i jen domnívat se, že jedině můj názor je ten správný. Natož ho vnucovat ostatním.

Mluvčí prezidenta Ovčáček se nechal slyšet, že pro toho, koho oni vyberou, to bude vlastně „polibek smrti“. Má podle vás pravdu?

Myslím, že tím pan mluvčí chce říci, že tito hlasatelé jediné pravdy nepožívají obecné důvěry a že nejsou mluvčími většiny národa. Pravdou je, že oni asi ani nechtějí být mluvčími té hloupé větší poloviny, cítí se být mluvčími té správné, moudré a také neomylné části národa. Ale u voleb s tímhle moc velkou díru do světa neudělají.

Má podle vás prezident Zeman šanci na znovuzvolení? Čím myslíte, že by mohl voliče získat? A koho byste viděl jako jeho důstojného soupeře?

Jestli bude Miloš Zeman zdravý, protikandidáta, který by ho mohl ve volbě hlavy státu porazit, zatím nikde nevidím. A myslím taktéž, že pokud by někoho nominovala tato parta moudrých a spravedlivých, bude eventuální protikandidát bez šance ještě víc. Problém pro jeho oponenty spočívá v tom, že voliče Miloše Zemana nemusí nikdo přesvědčovat, aby ho volili, pan prezident si své voliče svými názory a postoji ke konfliktům života získává přirozenou cestou každý den. Nemyslím si, že se v jeho případě jedná o populistické získávání volebních hlasů prázdným vyhovováním poptávce, protože v případě Miloše Zemana se mi to zdá být zcela obráceně – on nemluví a nekoná, jak voliči očekávají, nevychází jim konjunkturálně, dle mého, vstříc, to voliči mu naslouchají a souhlasí s ním. A jdou za ním. Volí ho a budou ho volit!

Andrej Babiš nedávno uvedl, že by si jako příští hlavu státu dokázal představit Věru Jourovou. Doposud se ale spekulovalo, že by podpořil právě Miloše Zemana. Co si o tomto Babišově výroku myslíte?

Já nevím, zeptejte se pana Babiše, já do jeho hlavy nevidím. A krom toho se mi ani nesvěřuje… A spekulace nemám rád, zdá se mi totiž, že ze spekulací žijeme. Mnohé to dokonce živí a ne špatně.

Miloš Zeman je známý svými výroky ohledně uprchlíků, vůči nimž si rozhodně nebere servítky. Souhlasíte s jeho míněním, že migranti stejně nechtějí pracovat, ale jen čerpat sociální dávky?

Je to jedna z věcí, na něž mám velmi podobný pohled jako hlava českého státu. I když na druhou stranu osobně znám několik arabských občanů, kteří u nás žijí a velmi intenzivně a velmi kvalitně u nás pracují. To ale nejsou tito uprchlíci…

A co výroky prezidenta ohledně České televize, kterou mimo jiné označil za hlásnou troubu TOP 09? Souhlasíte s jeho názorem, že by Česká televize neměla být veřejnoprávní, ale státní institucí?

Já nevím, jak by měla vypadat správná veřejnoprávní televize, která by nebyla hlásnou troubou NIKOHO a fungovala by výhradně objektivně, to by tam asi musel pracovat místo redaktora robot bez vlastního názoru. Já jsem jenom režisér, nejsem televizní manažer, ale uvědomuji si, že tohle téma se z nějakých důvodů v různých podobách vrací na přetřes už poněkolikáté. Proč asi? Samozřejmě by Česká televize vypadala zcela jinak, kdyby neměla od občanů-koncesionářů povinné poplatky, které jí ročně ze zákona hodí neuvěřitelných skoro 7 miliard korun českých. Kdyby dostala od státu z rozpočtu tolik, kolik mohou utratit na svůj program televize komerční, to bychom všichni koukali…

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozavírat opozici. Teď se to může stát i tady. Foldyna žasne, co si vláda se zákonem dovolila

15:30 Pozavírat opozici. Teď se to může stát i tady. Foldyna žasne, co si vláda se zákonem dovolila

Petra Fiala se svou „vládou národního ponížení“ může vládnout i po podzimních volbách. ParlamentnímL…