Vy si od nás berete peníze! Miloš Zeman na PL účtuje s Macronem a vysílá vzkaz Chovancově tajné policii

02.07.2017 11:36 | Zprávy

ROZHOVOR S PREZIDENTEM Odmítat referendum o setrvání v EU je neúcta k občanům, komentoval výroky jednoho ze svých soupeřů v boji o Hrad prezident Miloš Zeman. V pořadí již ve čtyřicátém rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Zeman kritizoval ministerstvo vnitra, že používá terminologii komunistického režimu, a vyjádřil se k problému bytů v pražské Písnici. Za hloupé označil Štěchovy výroky na adresu živnostníků.

Vy si od nás berete peníze! Miloš Zeman na PL účtuje s Macronem a vysílá vzkaz Chovancově tajné policii
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Pane prezidente, váš francouzský protějšek Emmanuel Macron nedávno ostře zaútočil na středoevropské státy s tím, že EU není žádný supermarket. EU některým prý slouží jen pro čerpání dotací, aniž respektují společná pravidla a hodnoty. Jakkoli je to kritické, neměl pravdu?

Četl jsem docela zajímavou protiargumentaci, která zněla, že i v supermarketu se platí. Jinými slovy, supermarket není nic, kde něco dostáváme zadarmo. Zadruhé, položme si otázku, čím platí středoevropské a východoevropské státy. Platí tím, že umožňují právě investorům ze zemí staré Evropy investice, které mohou využívat levné pracovní síly.

Když se podíváme na objem dividend, které zahraniční společnosti odvádějí svým mateřským společnostem do zemí staré Evropy, tak s překvapením zjišťujeme, že je to, alespoň pokud jde o Českou republiku, více, než dostáváme na evropských dotacích.

Jeden z prezidentských kandidátů teď řekl, že členství naší země v EU patří k zásadním věcem, o kterých by lidé neměli rozhodovat v referendu. Vy jste se k tomu už vyjadřoval, ale co soudíte o pohledu, že je to tak zásadní věc, o níž lidé nemají hlasovat?

Myslím si, že je to neúcta k občanům, ať to řekl kdokoli, protože referendum je například ve Švýcarsku naprosto běžnou věcí. Mám někdy dokonce podezření, že občané jsou v průměru inteligentnější, než je průměr českých politiků. O těchto otázkách by tedy měl rozhodovat ten, kdo je inteligentnější. Současně jsem mnohokrát řekl, že jsem pro toto referendum, ale hlasoval bych proti vystoupení z Evropské unie.

Bylo oznámeno, se Trump během summitu G20 setká s Putinem. Přesto došlo k opětovnému prodloužení sankcí. Dává to smysl, není americký prezident trošku bezzubý? A vidíte v této oblasti sankcí nějaký posun do budoucna?

Nejsem stomatolog, abych zkoumal zuby Donalda Trumpa, nicméně neustále opakuji, že sankce nemají smysl, a zdůvodňuji to i příkladem Kuby, kde se sankce aplikovaly 50 let bez jakéhokoli efektu a zrušil je Trumpův předchůdce Barack Obama.

Předseda senátu Milan Štěch naštval živnostníky. Měly by se jim podle něho zvýšit odvody natolik, aby se nechali zaměstnat, a sousedé by měli udávat ty, kdo pracují v rámci švarcsystému. Co jste si o jeho výrocích pomyslel?

Milan Štěch je bývalý předseda odborů a jako předseda odborů hájil svoje „klienty“, tedy zaměstnance a bohužel si neuvědomil, že když je nyní předseda senátu, tak se musí chovat jinak. Živnostníků je u nás zhruba jeden milion a představují integrální součást naší společnosti.

Ti, kdo se trošku zabývají teorií stratifikace, tedy společenských vrstev uvnitř české společnosti, vědí, že jsou nepominutelní jako zakladatelé malých a středních podniků. Takže si samozřejmě myslím, že je to hloupé, a to je vše, co k tomu mohu říci.

Výrazný spor byl vyvolán kvůli bytům v pražské Písnici. Lubomír Zaorálek vzkázal Andreji Babišovi, aby zatlačil na ministerstvo financí, které by se prý mělo přidat k žalobě na ČEZ. Jak na tento spor nahlížíte?

Tento konflikt sleduji, požádal jsem ředitele analytického odboru Radka Augustina, aby se s protestujícími nájemníky na písnickém sídlišti setkal a podal mi k tomu písemnou zprávu. Nevylučuji ani to, že je přijmu.

Nicméně jde o to, že ČEZ svým způsobem nepodléhá ministerstvu financí, ale podléhá přímo předsedovi vlády, protože tam má stát asi 70procentní majoritu. Tím by se měl zabývat Bohuslav Sobotka.

Mluvčí ministerstva vnitra Korbel se nedávno de facto podřekl, že jejich protidezinformační centrum má neoficiální, tajný seznam desítek nevhodných médií, které šíří protistátní myšlenky. Nepřipomíná to ideovou policii?

Sám termín protistátní je termín, který byl nesmírně často používán komunistickým režimem. Protistátní manifestace, protistátní tisk a nevím co všechno ještě. Trochu mě mrazí, když u ministerstva vnitra vidím podobnou terminologii, a také jsem to zkritizoval ve svém Vánočním poselství.

To, že tato podivná instituce vedená paní Romancevovou zatím de facto nevydala jednu jedinou zprávu za šest měsíců své existence, vede k tomu, že se člověk ptá, za co tam lidé berou peníze. A pokud vydává tajné zprávy, jedná proti svému deklarovanému poslání, protože by bylo dobré zveřejnit, který server, nebo cokoli dalšího, je považován za dezinformační, tedy nepravdivě informující. Donald Trump by řekl fake news, že ano. Jenže to oni neudělali, takže dělají hned dvě chyby najednou. Zaprvé, že nic nepublikují, a zadruhé, pokud něco publikují do šuplíku, je to ještě horší, protože jednají jako tajná policie. Bretschneider hadr.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

6:56 „Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

Změna světového řádu je vždy historicky doprovázena velkými válkami, varuje bývalý špičkový diplomat…