„Předně bych chtěl říct, že lidem nezdražujeme bydlení. Co se týče staveb a pozemků sloužících pro podnikání, byli jsme dosud z okolních měst nejmírnější. Koeficient 2 je zcela běžný, někde mají dokonce zaveden i koeficient 5,“ popsal starosta Tomáš Opatrný.
Zvýšení daně se týká například supermarketů, výrobních areálů nebo kancelářských budov. Ostatními zpevněnými plochami pozemku se myslí například parkoviště před supermarkety, odstavná stání nebo vydlážděné skladovací prostory. Obecně závazná vyhláška města Kroměříže o stanovení místního koeficientu pro jednotlivé skupiny nemovitých věcí, kterou vydali ve čtvrtek zastupitelé, nabude účinnosti 1. ledna 2025.
Daň z nemovitých věcí je administrována a vybírána státem, konkrétně finančními úřady. „Ze zákona je ale stoprocentním příjmem obce,“ uvedla právnička radnice Andrea Nevřalová. Obce a města ale mohou výši daně ovlivnit uplatněním zmíněného místního koeficientu, kterým se násobí výše daně stanovená státem. „Kvůli navýšení ze strany státu odvedli občané za letošní rok na této dani o 80 procent více. I proto jsme nechtěli navyšovat koeficient pro objekty na bydlení,“ upozornil Opatrný.
Obce vlivem takzvaného konsolidačního balíčku státu získaly sice na dani z nemovitosti pro letošní rok více peněz, stát jim ale naopak snížil podíl ze sdílených daní. Kroměříž za rok 2024 na dani z nemovitých věcí předpokládá inkaso 34,650 milionu korun, současně ale počítá s tím, že na sdílených daních vybere letos zhruba o 15 milionů korun méně než před rokem. Pro příští rok se díky zavedení místního koeficientu počítá s výnosem z daně z nemovitých věcí zhruba o 14 milionů korun vyšším.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV