Gregorová (Piráti): Mzdová diskriminace není pověra

30.03.2023 13:33 | Tisková zpráva

Spravedlivější odměňování za vykonanou práci a omezení mzdové nerovnosti mezi muži a ženami. To vše by měla přinést nová směrnice, kterou dnes schválil Evropský parlament.

Gregorová (Piráti): Mzdová diskriminace není pověra
Foto: Screen: CNN Prima News
Popisek: Markéta Gregorová (Piráti) v pořadu Partie.

Jde o historicky první evropský legislativní akt zaměřený přímo na tzv. gender pay gap, tedy na rozdíl mezi mzdovým ohodnocením žen a mužů na stejných pozicích. Podle pirátských europoslanců představuje směrnice důležitý krok ve snaze dosáhnout genderové rovnosti. Text ještě musí potvrdit národní vlády.

“Mzdová transparentnost je jednou z klíčových podmínek pro to, abychom dosáhli stavu, kdy budou firmy platit muže i ženy za stejnou práci stejně. Jsem ráda, že nová směrnice takovou transparentnost posílí. Konkrétně v České republice dosahuje tzv. gender pay gap průměrně 16,4 %, což je o 3,4 % víc oproti průměru EU. Potřebujeme tudíž podobnou iniciativu zaměřenou na genderovou nerovnost v odměňování jako sůl. A navíc, díky této směrnici je to vůbec poprvé, kdy jsou evropským zákonem uznáni i nebinární lidé,” popisuje hlavní přínosy legislativy pirátská europoslankyně Markéta Gregorová.

“Když žena a muž vykonávají stejnou práci ve stejné kvalitě, měli by za ni také dostávat stejně zaplaceno. O tom snad nemůže být pochyb. V praxi však existuje mzdová diskriminace, kvůli které jsou některé ženy za stejnou práci odměňovány hůře než jejich mužští kolegové. Směrnice, kterou jsme v Evropském parlamentu dnes schválili, je důležitým krokem pro narovnání podmínek a zajištění skutečně spravedlivého odměňování. To, že pomůže narovnat podmínky pro ekonomicky aktivní muže a ženy, navíc není jediným jediným jejím benefitem. Odstranění mzdové nerovnosti se v budoucnu projeví i v důchodovém systému, kde pomůže ukončit začarovaný kruh ‘nabalování’ znevýhodnění,” komentuje pirátský europoslanec a kvestor Marcel Kolaja.

“Nová pravidla pro platovou rovnost v Evropě jsou krokem správným směrem, a to především kvůli požadavku na transparentnost platových poměrů ve firmách. Chceme, aby lidé bez ohledu na svůj gender byli v pracovním prostředí plně respektováni a odměňováni za svou práci podle svých schopností a zkušeností. Nová pravidla znamenají také konec diskriminace už v inzerátech nebo při pohovorech,“ dodává pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.

Konkrétně směrnice zavádí například povinnost pro společnosti nad sto zaměstnanců hlásit rozdíly v odměňování žen a mužů na srovnatelných pozicích. Pokud tento rozdíl činí více než 5 %, zaměstnavatel bude povinen společně se zástupci zaměstnanců přehodnotit mzdový výměr a přijmout nápravná opatření. Text musí ještě národní vlády formálně potvrdit v Radě. Následně budou mít členské státy tři roky na přenesení požadavků směrnice do svých národních právních řádů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Havránek (ODS): Pane bývalý vicepremiére pro digitalizaci, nalijme si čistého vína

21:03 Havránek (ODS): Pane bývalý vicepremiére pro digitalizaci, nalijme si čistého vína

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 21. listopadu 2024 k zákonu o elektronických komunikacích