Jak chuďas chuďasem zůstane. Zoufalství lidí bez práce se rozlévá po internetu

12.02.2013 12:58 | Zprávy

V Česku je v současnosti nejvíc nezaměstnaných v historii samostatné ČR. Jisté je, že se tím mnoha Čechům sníží životní úroveň a vzroste počet chudých lidí. Jak upozornila ParlamentníListy.cz ekonomka Markéta Šichtařová, důležité je ale i si všímat toho, kolik je skutečných reálných volných pracovních míst. I proto internet zaplavují návody či informace o tom, jak žít s chudobou na krku.

Jak chuďas chuďasem zůstane. Zoufalství lidí bez práce se rozlévá po internetu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce

Bez práce je tedy nyní téměř 600 tisíc lidí. Skutečné číslo navíc může být ještě podstatně vyšší, protože tento údaj v sobě zahrnuje lidi registrované na úřadech práce či pobírající sociální dávky. Jsou však tací, a  není jich úplně málo, kteří z mnoha různých důvodů z těchto registrů vypadávají, a tak – ačkoli dál stále nezaměstnaní – už pod tento údaj úředně zařazeni nejsou. Již v loňském roce přitom odbory hovořily o tom, že skutečné číslo bude tak kolem tři čtvrtě milionu lidí bez práce. Jaké je nyní, se dá však jen odhadovat.  

Je třeba si všímat i toho, kolik je skutečně volných pracovních míst, říká ekonomka

Pravdou je, že situace zneklidňuje i řadu odborníků, včetně ekonomů. Například ředitelka Next finance, finanční analytička Markéta Šichtařová upozorňuje na to, že se změnila metodika pro výpočet procent celkové nezaměstnanosti v ČR.

„Jelikož se od letošního ledna změnila metodika výpočtu, tvoří tak současná výše nezaměstnanosti osm procent. Podle starých měřítek by to však bylo 10 procent. Možná i proto jsme se dočkali nové statistiky s jinou metodikou, aby nebyly nepěkné titulky v novinách a nebily tolik do očí. Navíc kromě nezaměstnanosti je třeba přihlížet v tomto ohledu i k dalšímu důležitému indikátoru na trhu práce – a tím je počet volných pracovních míst,“ upozornila Šichtařová ParlamenntíListy.cz.

Tři autobusy uchazečů o jediné pracovní místo

Statistické údaje tak hovoří o tom, že počet uchazečů o jedno volné pracovní místo celorepublikově vyskočil na 17,3. „Jenže například v okrese Jeseník se hlásí na jedno jediné pracovní místo 123 lidí! To už v nadsázce snad nemá cenu ani chodit na pracovní pohovor. Protože přijedou tři autobusy plné uchazečů a firma stejně vezme jednoho jediného,“ přiblížila prakticky situaci v jednom z regionů ekonomka.

I mnohá média si po zveřejnění údajů spočítala, že hůř bylo na našem území už jen během velké hospodářské krize v roce 1933. „Tehdy hledalo práci přes 738 tisíc lidí,“ připomněl například deník Blesk.

Jak chudé udělat ještě chudšími

Nepříznivá situace počtu nezaměstnaných společně s nedostatkem reálných pracovních míst nutně povede k tomu, že bude přibývat chudých. A tak není asi překvapením, že se začínají objevovat i různé návody a manuály jak „na chudinu“. Zatím je lze brát spíše jako recesi či nadsázku, podtextem je však skutečná realita. Jako příklad lze uvést návod, který zaujal  několik set lidí na Facebooku. I když vyšel v rámci jednoho brněnského média (Prígl.cz), do jisté míry popisuje (občas velmi naturalisticky za pomoci ostrých a nespisovných slov) to, co se děje v celém Česku.

ParlamentníListy.cz uvádí pár citací:

Lidi v kanclech se musí pořádně soustředit, aby si udrželi výplatu týden před splátkou hypotéky a při cálování soukromýho učitele francouzštiny a klavíru pro svoje děcka bláhově doufají, že následující generace tenhle bludnej kruh prolomí.
Zato renta z několika bytů, podíl ze zisku pornostránek a akcie plynáren s monopolem v nějaké africké zemi zaručují bezpečné bohatství. Když to máte, prakticky nejde uniknout ze spárů blahobytu, i kdybyste bydleli v bordelu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…