Pobrečte si: Místopředseda dávné vlády hodnotí dnešní mocipány

18.09.2012 15:55 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Lžou všichni členové vlády a zdrcení jsou jen, když přijdou o peníze. Premiér Petr Nečas na svou funkci nemá. Kalousek popírá nositele Nobelovy ceny za ekonomiku. Schwarzenberg pouze všechny poslouchá. Kubice na vládu mnohé ví, proto ta závratná kariéra.

Pobrečte si: Místopředseda dávné vlády hodnotí dnešní mocipány
Foto: senat.cz
Popisek: Místopředseda Zemanova kabinetu Egon Lánský

Takhle prokádroval vládu bývalý místopředseda Zemanova kabinetu Egon T. Lánský. A moc se s tím nepáral. 

„Chcete kádrový posudek na prezidenta, předsedu vlády a několik jeho ministrů? Já nejsem kádrovák, nikdy jsem je nemiloval, byl jsem naopak jejich obětí. Než se tedy pustím do kádrování, několik slov o stavu české politiky,“ sdělil na úvod Egon T. Lánský. Jelikož byl za vlády Miloše Zemana zodpovědný za koordinaci resortů zahraničí, vnitra a obrany, ale i za přístupová jednání s Evropskou unií (EU), požádaly ho ParlamentníListy.cz, aby okomentoval chování a práci tuzemské politické smetánky. A není to moc pozitivní čtení.

Nejnekompetentnější vláda

Zpočátku ale několik Lánského slov o české politice: „Máme nejnekompetentnější vládu v dějinách Česka. Na počátku její existence jsem se naivně domníval, že diletanty jsou Věci veřejné a část členů TOP 09 a že ti časem vyzrají. Parádně jsem se mýlil. Véčkaři se stali vládou tak, že začali dělat opak toho, co naslibovali a od té doby si trvale protiřečí a jsou nejraději proti všem. Protiřečí si i TOPkaři, včetně svého zakladatele a vůdce Kalouska, jenž je ovšem jejich jediným zkušeným politikem a organizátorem. Blíže k jeho politice se vyjádřím níže. Pozoruhodné je, že si běžně protiřečí a kecá, nerad totiž používám urážlivé slovo lže, prakticky kterýkoli člen současné vlády, včetně jejího šéfa.“

Koloběh vládních lží popisuje takto: „Nejednou se za ty dva roky na něčem usnesli, aby to hned vzali zpět a za pár dní, někdy i pár hodin, obrátili vše vzhůru nohama. To se může stát i vládě, která ví, co chce a jakou politikou to míní dosáhnout. Jenže někdy není totéž co pořád. Uvnitř této vlády si její členové často protiřečí i navzájem mezi sebou, když se to pak dostane na veřejnost, jsou z toho zdrceni, či to aspoň říkají. Osobně si myslím, že zdrceni jsou málokdy, nanejvýš když přijdou o peníze, které sobě a svým blízkým štědře dohazují a přihazují. Příkladem může být růst platů, nezdanitelných příplatků a zvlášť placených poslaneckých funkcí či odměn věrným slouhům, kteří „dřou jako koně“. A to vše současně se zrušením zákona o valorizaci penzí a změnou mandatorních výdajů státu.“

Klaus a Nečas

A pak začne kádrovat. „Václav Klaus za dobu svého působení v politice vůbec nezměnil svůj způsob argumentace. Nejdřív zeširoka popíše to, či toho, s čím anebo s kým polemizuje a to tak, že protistraně připíše i leccos, co jí vlastní není. Pak se pustí do toho, co v té definici není vlastní jemu a rozcupuje to na kusy. Nakonec vše, co zkritizoval, připíše protistraně. Málokdo se pak orientuje v jeho argumentaci a téměř každý si v ní najde něco, s čím by souhlasil. I já jsem k lecčemu, co EU prosazuje a dělá, kritický. Vadí mi třeba příkazy o žárovkách či podobně nesmyslná mocenská gesta. Vadí mi, že se EU naopak nesnaží přikázat členským zemím, aby jejich výrobci sjednotili například nabíječky k drahým telefonům či napojení různého příslušenství k ještě dražším počítačům. Vadí mi evropská zahraniční politika, jež není definovaná. Štve mě Evropský parlament, který je sice volený v členských zemích, ale zdá se, že v nich není nikomu odpovědný. Jeho vliv zato roste, přitom informací o jeho běžné činnosti je pramálo. Něco z této kritiky asi mám společného s Václavem Klausem. Byl bych ale šťastný, kdyby EU byla opravdovou federací, jako jsou například USA, či Švýcarsko, jež si ovšem říká konfederace, kterou není,“ vysvětluje Lánský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…