S tou kartou na mě budou koukat jak na socku, zlobila se matka u Jílkové

14.09.2012 6:08 | Zprávy

Karta sociálních systémů neboli sKarta bude nyní v peněžence každého, kdo pobírá sociální dávky vyjma důchodů a nemocenské. Zdravotně postižení i matky na mateřské se však proti této novince bouří. Vadí jim například to, že banka bude mít jejich osobní údaje nebo že se nebudou moci dostat kvůli svým zdravotním dispozicím k bankomatu.

S tou kartou na mě budou koukat jak na socku, zlobila se matka u Jílkové
Foto: Hans Štembera
Popisek: sKarta

Vadí jim, že budou muset na úřad práce například kvůli fotografii. Objevují se však i ti, kteří sKartu hájí. „No bóže, to je práce, to se vyřídí za hodinku za dvě,“ prohlásil třeba sedmdesátiletý důchodce v pořadu Máte slovo na ČT. „Já bydlím na malé vesnici, kde není obchod ani pošta ani nic,“ přiblížil svoji situaci. Stejně by tak prý musel jet do města, takže jaký je v tom rozdíl, když bude mít sKartu?

„Mně to přijde, že se bavíme o takových prkotinách,“ dodal. Jenže vtom ho přerušil Václav Krása z Národní rady osob se zdravotním postižením. „Ale jsou lidé, kteří se téměř nepohybují,“ vytkl. Takoví lidé si kvůli sKartě budou muset objednat asistenta, třeba za sto korun na hodinu, a hned se jim od dávek ukrajuje.

„Já se bouřím, že už mi to nedávají na stříbrném podnose, ale na zlatém podnose,“ přirovnal to ironicky senior. „Bohužel neznáte situaci těch postižených lidí,“ odpověděl mu ale Krása. Ten odmítl i argument, že pro dávky si dotyční nemusí chodit do bankomatů, ale mohou je vybrat třeba v obchodě při nákupu.

„K základním životním potřebám patří nákup potravin,“ argumentoval totiž Martin Žárský, náměstek generálního ředitele Úřadu práce. „Za příspěvek na péči si já nemůžu koupit žádné potraviny,“ kroutil ale hlavou Krása. Podle něj je většina dávek účelových, a tak se také musí využívat. „Vy jste citoval z mých podkladů, ale asi jste to špatně četl,“ odmítl ho ale Žárský.

Šest korun? Na tom není nic směšného

Podle jeho slov se takto v obchodech budou moci vybírat i „zbytky“ na účtu, bankomat České spořitelny je totiž schopen vydat nejméně po 200 Kč. Pokud si někdo vybere podruhé, už za to ale zaplatí šest korun. „Vám to přijde směšné, šest korun, a já vám řeknu, že mně to směšné nepřijde,“ zapojila se i moderátorka Michaela Jílková.

Může alespoň někdo slíbit, že se takové poplatky nebudou zvyšovat? „Já nemůžu říct, jaká bude inflace,“ pokrčil rameny Žárský. Každopádně pokud by banka chtěla poplatky zvýšit, muselo by jí to schválit ministerstvo práce a sociálních věcí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…