Šli jsme mezi lid. Podnikatel nám řekl: Práce by byla, jenže...

18.02.2013 12:34 | Zprávy

V této hospodářsky složité době je považováno za úspěch, když malá firma nepropouští. Je však řada těch – a nejsou to jen z oborů stavebnictví či zemědělství – kteří potřebují sezónní zaměstnance. Současná legislativa však jakoby podporovala zahraniční pracovníky, nebo nechtěla, aby si místní alespoň trochu přivydělali.

Šli jsme mezi lid. Podnikatel nám řekl: Práce by byla, jenže...
Foto: archiv
Popisek: Pekař sází chleba do pece

Velmi složitou situaci mají například pekaři. Je totiž nutné, aby pracovali v době, kdy většina lidí ještě spí. „Máme s tím neustále problémy,“ říká majitel známého Pekařství Malinová ze severního Plzeňska, který „expandoval“ i do krajského města, Milan Malina. „Spíše seženeme zahraniční pracovníky, například z Ukrajiny, než zaměstnance z okolí.  Není žádná legrace začínat ve čtyři nebo v pět ráno, logicky pak ale končí dříve. Je jasné, že to není práce pro maminky s malými dětmi, ale přesto si říkám, že bychom měli zaměstnávat hlavně lidi z blízkého okolí. To je ale pomalu výjimka.“

Všeobecná nechuť na brzké ranní vstávání, ale i na práci dlouho do večera, případně o sobotách a nedělích, tím jsou bohužel Češi vyhlášeni. „Rád si pospím a takové brzké vstávání je pro mne skoro nezdravé,“ řekl nám jeden z dlouhodobých „klientů“ úřadu práce, který logicky nechtěl být jmenován. „To se s firmou, kam mne pracák pošle, raději domluvím, dostanu razítko, že jsem tam byl a oni mne radši ani nevezmou. Nedělalo by to dobrotu na obě strany,“ šibalsky se usmívá.

Brigádník – slovo neznámé?

„Každoročně dáváme možnost si docela slušně vydělat na brigádách na našich jahodových plantážích nebo při sklizni jablek, třešní nebo švestek,“ říká vedoucí Sadů Nebílovy na Plzeňsku Jana Zikmundová. „Využívají to dost hojně nejen studenti, ale také důchodci a spokojenost je na obou stranách. Vlastně byla, protože v poslední sezoně musíme brát brigádníky jen s čerstvou zdravotní prohlídkou, a ta je u obvodního lékaře stojí až pětistovku. A to je významná částka, kterou musí zájemci vydat, ještě než k nám nastoupí. Samozřejmě, my to nemůžeme refundovat a přidám-li skutečnost, že většina k nám jezdí autem, pak jejich výdělek je výrazně ochuzen. A už to bylo vidět v loňském roce, hrozím se, jak to bude nyní.“

Obdobný názor má i vedoucí sadů Agrova ve Velkých Dvorcích na Tachovsku Vladimír Mamica. „Ty zdravotní kontroly jsou prostě legislativní zmetek. K nám již léta jezdí sklízet jablka řada důchodců a ti dobře vědí, jaký mají zdravotní stav. Považují tuto brigádu za příjemné zpestření života a samozřejmě je pro ně dobrá každá koruna. Jestli tím úřady chtěly donutit nezaměstnané, aby chodili na sezónní práce, tak fatálně pochybily. Než česáče zaškolíme, tak je pomalu po úrodě. Potřebujeme lidi, kteří jsou znalí věci a ne učit někoho, jak má trhat jablka a ještě ho kontrolovat, aby s nimi neházel… Na to není čas. Bohužel z desítek lidí, které nám posílají úřady práce, zbyde nakonec jen méně než hrstka!“

Slova chvály – na cizince

Při sezonním zpracování ulovené zvěře se ve společnosti Zvěřina Berbera na Mariánskolázeňsku velmi osvědčili zahraniční pracovníci. „Máme tu standartně několik řezníků z Moldávie a nemůžeme si je vynachválit,“ říká majitel společnosti Aleš Rosol.  „České mistry bychom nezaplatili, navíc ani na trhu práce nejsou, takže se musíme poohlédnout po Evropě. Byť je Moldávie pro nás vzdálená země, lidi odtud jsou velmi pracovití a spolehliví, váží si práce a dá se s nimi seriozně jednat. Vydělají si u nás na jejich poměry velmi slušné peníze, a protože nejsou nároční na ubytování a netráví nijak bujaře svůj volný čas, domů přivezou nebo posílají pěkné obnosy - a spokojeni jsme všichni. Jistě namítnete, proč nevezmeme české lidi – jenže tady tyto profese prostě nejsou.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…