Výrobci alkoholu znají černé zákulisí a říkají, kdo na pančování vydělává

13.09.2012 20:40 | Zprávy

Nejčernější vize se naplnily. Kauza metanolu nemá ve středoevropských poměrech obdobu a překonávají ji už asi jen případy z Ruska a bývalého Sovětského svazu. Proč jsou ale úřady mnohdy tak benevolentní? Pátrali jsme jak u malých, téměř titěrných výrobců, tak i u velkých zpracovatelů.

Výrobci alkoholu znají černé zákulisí a říkají, kdo na pančování vydělává
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bezdomovec v Praze

Výrobci a zpracovatelé – ať již ti menší nebo velcí - dlouhodobě upozorňují na problematiku nelegálních palíren, nelegálního dovozu i slabosti kolkování. „Protože jsme na očích, tak nás má celní správa pod neustálým dohledem,“ říká ParlamentnímListům.cz zástupce malinké pálenice na jižním Plzeňsku, v Polánce u Nepomuka, Jindřich Pohanka. „Nedokážu si představit, že bychom koketovali s něčím nelegálním. To bychom skončili. Navíc nás tahle práce hrozně baví, takže bychom byli sami proti sobě. Kontroly tady máme každou chvíli, takže za naši práci ručím stoprocentně.“ 

Celníci za zadkem, jednou nohou v kriminále

Obdobně se k problému staví i jeden z nejvýznamnějších českých výrobců Stock Plzeň. Jeho generální ředitel a zároveň předseda Unie výrobců a dovozců lihovin Petr Pavlík říká: „Ministerstvo financí jsme dlouhodobě upozorňovali na nebezpečí černého trhu a předkládali řadu návrhů. Mimořádné nařízení ministerstva zdravotnictví pro nás není nic nového, o zákazu  prodeje na tržištích jsme žádali již delší dobu a nedělo se nic. Bohužel aktuálně vydaná směrnice je opět nejednoznačná, obsahuje nepřesné definice a zase nahrává k typicky českému kličkování a chytračení. Zakazuje se prodej destilátů a tuzemáku, ale jak je to s vodkou? O té tam není ani řeči.“

„Zatímco my jako výrobci – malí i velcí,“ říká dále polánecký nadšenec Pohanka, „ jsme pomalu jednou nohou v kriminále, tak na tržištích, ale i jinde se jede ve velkém.“ I další výrobci hovoří o tom, že jestliže jsou v neustálém zorném úhlu kontrolních orgánů, je to pro kontrolní složky poměrně jednoduché – přijedou, vidí, zkontrolují. Snadná práce…

Kup lahev a prodej třeba tři….

Veřejným tajemstvím je, že na jeden doklad se může prodat více alkoholu. Z velkoobchodu nebo od distributora máte potvrzení a s tím pak máváte před očima kontrolorů. A pokud opravdu nedojde k laboratorním testům, tak je „celkem pohoda“. Je to samozřejmě i v jiných komoditách – například masu. Mnozí hostinští i majitelé vymýšlejí skutečné „zázraky“ – jedna lahev „zázračně“ nabobtná na dvoj, tří-i čtyřnásobek. Někde se koupí levný alkohol (o tom, že se nezkoumá pravost etikety či lahve, nemá cena diskutovat) a už je kšeft zajištěn.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…