Dílo sestavené z malinkatých barevných skleněných čtverečků bylo pro tehdejší dobu socialismu a komunismu charakteristické. V některých městech, například letos v Semilech, se řada mozaiek rušila, protože součástí jejich zobrazení byla pěticípá hvězda v lůně srpu a kladiva a podobně.
Memento sedmdesátých let už nebude nad sídlem vedení města umístěné jako svatozář. Fasádu zdobil artefakt od roku 1977 do roku 2008. Jediným důvodem, proč se vedení města rozhodlo jej sundat a repasovat, bylo jeho poničení. „Byl sňat i z důvodu bezpečnosti,“ dodal primátor města Vlastimil Vozka. Povětrnostní vlivy udělaly své. Mozaika se po třiceti letech začala odlupovat. Jako další důvod ale lidé uvádějí, že proti mozaice staré 35 let se před časem zvedla vlna kritiky. Veřejnost dílu nerozumí a nechápe prý, co zobrazuje. Podle vyjádření magistrátu, které je zveřejněno i na webu města Mostu, byl námětem průřez mosteckou krajinou a barevné skleněné čtverečky přilepené na hliníkových deskách v dlouhých pásech měly znázorňovat vrstvy v půdním profilu.
Památka na výtvor severočeského výtvarníka Jaroslava Bejčka je od této chvíle nově na stěně umístěna jen fragmentovitě, a to v atriu městského úřadu mezi jeho prvním a druhým patrem.
Původní exemplář vytvořil podnik Železnobrodské sklo. „Části mozaiky teď nainstaloval sochař Norbert Kostřica za zhruba 130 tisíc korun,“ zmínil pro ParlamentniListy.cz primátor. Po čtyřech letech restaurovaná vzpomínka na původní vzhled okresního národního výboru a městského národního výboru se vrací jen ve zlomku asi deseti metrů čtverečních.
Zůstává stigmatem někdejšího vzhledu objektu, který se stavěl jako náhrada původní radnice, která musela ustoupit největšímu politickému rozhodnutí severních Čech v šedesátých letech minulého století – zlikvidování královského města Most kvůli těžbě uhlí, které probíhalo od roku 1965.
Korejská záhada: Hledá se další Bejček
Grafik, malíř, ilustrátor a sochař Jaroslav Bejček, který se narodil roku 1926 v Louce a zemřel roku 1986 v Ústí nad Labem, se letos postaral v Mostě i o jednu záhadu. Radnice se rozhodla vypátrat jedno z jeho uměleckých děl. Jedná se o skleněnou mozaiku o rozměrech 100x200 centimetrů. Dílo pochází z roku 1970 a pravděpodobně bude umístěno v nějakém veřejném prostoru, který v té době vznikal. Bohužel není známa ani barva mozaiky, ale nejspíše bude modro-bílá.
O existenci mozaiky se zástupci radnice dozvěděli zcela nečekaně, a to díky korejsko-anglické knize o jedné z výstav v Soulu, kde se Jaroslav Bejček rovněž před osmadvaceti lety představil. V publikaci je uvedeno, že mozaika je umístěna v Mostě.
Severočech Jaroslav Bejček měl blízko k Číně. Studoval umění v Pekingu a jeho manželkou se stala Li Ki Sun Bejčková, rovněž výtvarnice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš