Do libereckých Lidových sadů přijel v pondělí Václav Cílek. Jeho přednáška se konala v netradičním čase, už v 15 hodin. Přesto byl sál Experimentálního studia narvaný k prasknutí. Takže po chvíli všem v suchém vydýchaném vzduchu vyschlo v krku, což se dobře hodilo k tématu přednášky. „Historicky byla Evropa nejvíce ovlivněna migračními vlnami přicházejícími ze Střední Asie,“ upozornil geolog a klimatolog s tím, že mezi ně patřili například Hunové. Poté se rozhovořil o Pákistánu. „Ten je vnímán jako hrozivá země. Je tam vysoký index války. Počítá se z počtu mladých mužů a z příjmu na hlavu. Pakistán z tohoto pohledu vypadá jako jedna z nejrizikovějších zemí,“ vysvětlil.
Popsal i oblasti, které čeká problémy se suchem. „Sucho se živí suchem. Podle klimatických modelů bude sušší část světa zahrnovat minimálně severní třetinu Číny, Indii, Pákistán, Afghánistán, Írán. Bývalý íránský ministr zahraničí prohlásil, že jestliže se Peršani nenaučí dobře hospodařit s vodou, tak 50 milionů Íránců bude muset opustit svoji zemi. Týká se to Arábie, severní Afriky, větší části Blízkého východu. Další suchá větev putuje přes Řecko, Bulharsko, Rumunsko přes východní Ukrajinu k Baltskému moři. Tam už ve zmírněné podobě,“ objasnil.
Nejvíce vody spotřebovává zemědělství. „Když je sucho, logicky stoupají ceny potravin. Což se nyní stalo. Naopak výrazně klesly ceny ropy a drží se nízko oproti prognózám analytiků. Což je velký problém pro Rusko. Jsou hluboce pod výběrem rozpočtu. Jde údajně o pokles koupěschopnosti rublu o padesát procent. Jako by všechno stálo dvakrát tolik. Místní lidé to snášejí obtížně, ale zatím to dávají za vinu zlému Západu a pevně se semknou kolem svého pana prezidenta. Je těžké odhadnout, jak dlouho to bude trvat, co to s nimi udělá,“ konstatoval Cílek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban