Blížící se letošní Den Evropy byl inspirací pro vědeckou konferenci, která se uskutečnila na půdě Vysoké školy mezinárodních a veřejných vztahů Praha pod názvem „Evropa v imigrační krizi: jaká jsou východiska?“. První řečník, bývalý prezident Václav Klaus, upozornil, že Evropa se nachází nejen v migrační krizi, ale v krizi daleko širší a obecnější. „Tato obecnější krize, vyvolávající dnešní stagnaci, ne-li dokonce úpadek Evropy, je i tou nejvýznamnější příčinou vzniku dnešní masové, do Evropy směřující migrační vlny. Nikoli obráceně, protože hluboká krize je tu i bez migrace. Migrační vlna k ní bezpochyby přidává další, nikoli nevýznamnou dimenzi. To považuji za koncepčně velmi důležitou tezi,“ prohlásil před zcela zaplněnou posluchárnou VŠMVV.
Hned vzápětí poukázal na to, že kdo přijde s takovým názorem, stane se předmětem zuřivého ataku europeistů. „Tedy samozvaných ‚majitelů klíčů‘ k Evropě, abych použil tento příhodný a pro mou generaci nezapomenutelný Kunderův termín, objektem ataku těchto zastánců víry v přínos nikdy nekončícího prohlubování evropské unifikace a centralizace, zastánců víry ve své vlastní moudro, vystavěné na pochybných idejích posledních desetiletí. V dnešní formě evropské integrace a v politickém, ekonomickém a sociálním systému Evropy vidí tito lidé jakési téměř nadpozemské dobro. Příčinu migrační vlny hledají jen a jedině v rozvratu států Blízkého východu a severní Afriky. Na svou milovanou Evropskou unii a na rozhodování jejích představitelů nedají dopustit,“ upozornil exprezident.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník