Americké ‚superúterý‘: Těsné vítězství Mitta Romneye. Nemá nic jisté

07.03.2012 8:06 | Zprávy

Bývalý massachusettský guvernér Mitt Romney vyhrál klíčové primárky v Ohiu. Jen velmi těsně porazil pensylvánského exsenátora Ricka Santoruma. Romney má zatím na kontě vítězství v pěti státech z deseti, kde se republikánské primárky a volební shromáždění současně konaly. Vítězství v Ohiu je klíčové nejen pro primárky, ale hlavně pro hlavní klání s prezidentem Obamou na podzim. Romneyho nejvážnější soupeř Rick Santorum prohrál velmi těsně, o několik tisíc hlasů. Santorum přitom utratil za kampaň v Ohiu jen asi pětinu toho, co Romney.

Americké ‚superúterý‘: Těsné vítězství Mitta Romneye. Nemá nic jisté
Foto: Foxnews.com
Popisek: Republikánský kandidát na prezidenta USA, Mitt Romney

Romney vyhrál primárky i ve svém Massachusetts, ve Virginii, Vermontu a Idahu. Silný konzervativec Rick Santorum si připsal vítězství v Tenessee, Oklahomě v Severní Dakotě. Dlouho sice vedl i v ostře sledovaném Ohiu, po sečtení hlasů i z velkých měst ale začal ztrácet ve prospěch Romneyho. 

Volební superúterý sledoval v USA zpravodaj ČRo Vít Pohanka: První výsledky přišly ze státu Georgia, kde podle očekávání vyhrál bývalý šéf Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich. Právě vítězství ve svém domovském státě bylo podle něj nutné pro to, aby další pokračování jeho kampaně mělo smysl. V Georgii se sice rozděluje nejvyšší počet delegátů, vítězství v jediném státě však Gingrichovi příliš nepomůže. 


Stále se ještě sčítají hlasy na Aljašce, kde je velký časový rozdíl. Bez šance tam není ani čtvrtý z kandidátů Ron Paul. 


Ohio je v centru pozornosti


Největší pozornost se už tradičně soustředí na stát Ohio, kde jde o nejvíc delegátů. A také se ukáže podpora kandidátů mezi voliči dělnických profesí, kteří v prezidentských volbách hrají při podpoře republikánských kandidátů rozhodující roli. 


Kromě vítězství v jednotlivých státech bude pro kandidáty důležité, kolik delegátů získají v jednotlivých okrscích ve státech, kde se hlasy rozdělují poměrně. V Ohiu jde o 66 delegátů. Větší část z nich se rozděluje poměrně, takže jich hodně získá i Santorum. 


Republikáni mohou nakonec vybrat někoho úplně jiného


Podle amerického publicisty Erika Besta tak stále není nic rozhodnuto a Romney zatím nemůže počítat s tím, že bude republikánským kandidátem. „Romney nenašel způsob, jak komunikovat s voliči. Nebyl schopen přesvědčit konzervativní republikány, že umí obhájit zájmy strany. Santorum je v tomto ohledu velmi úspěšný,“ řekl Best a dodal, že pro republikány je nerozhodnutý souboj problémem. 


„Je to problém i z hlediska peněz. Romney bude muset utrácet další peníze za kampaň místo toho, aby je investoval do souboje s Barackem Obamou.“ Best tvrdí, že je možné, že se strana nakonec dohodne, že žádný z těchto kandidátů není vhodný a vybere někoho jiného. Mluví se například o Jebu Bushovi, bratrovi bývalého prezidenta George Bushe.


Co to je „superúterý“?


Americké republikánské primárky prošly důležitým milníkem. V takzvaném superúterý se hlasuje v deseti státech najednou. V sázce jsou hlasy téměř 440 delegátů, kteří budou vybírat prezidentského kandidáta republikánské strany.


Tradice superúterý je poměrně mladá. Objevila se až v 80. letech minulého století. Fráze se uchytila a dnes představuje první vážný test zvolitelnosti kandidátů. 


Hlasuje se totiž od Aljašky přes průmyslové Ohio až po Georgii na jihu země. Kandidáti tak musejí prokázat, že jsou volitelní v široké škále různých států a různých společenství. 


Oba hlavní kandidáti se údajně hodně soustředí hlavně na vítězství v Ohiu. Právě tam se tradičně rozhoduje o tom, kdo nominaci skutečně získá. Tak tomu bylo v uplynulých 50 letech. 


Favorit voleb Mitt Romney vede kampaň pod heslem: Více pracovních míst, méně dluhů a méně státu a Američané na to velice slyší. Jsou velmi citliví na to, aby jim někdo zasahoval do soukromí. Něco podobného ale říká i Rick Santorum. Slibuje pracovní místa, snížení daně firmám na nulu a přehodnotit všechny velké státní regulace z Obamovy éry. 


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ava

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

9:14 Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

Kazachstán je země, kam mnoho Čechů za rok nemíří. Přesto je zemí, která podobně jako ty, o kterých …