A to jste věděla, paní redaktorko, že bývalý izraelský prezident se školil na pilota u nás? Michael Žantovský vzpomínal na propletené vztahy obou zemí

25.04.2018 21:23 | Zprávy

Na Pražském hradě se právě teď koná pod záštitou prezidenta Miloše Zemana oslava 70. výročí vzniku Izraele. Pozvánku na slavnost ve Španělském sále dostalo více než tisíc lidí. Bývalý velvyslanec v Izraeli Michael Žantovský proto ve středečním Interview na ČT24 prozradil svůj pohled na to, jestli je to opravdu tak mimořádné výročí, abychom si jej připomínali na Hradě, a upřesnil, v čem jsou česko-izraelské vztahy specifické.

A to jste věděla, paní redaktorko, že bývalý izraelský prezident se školil na pilota u nás? Michael Žantovský vzpomínal na propletené vztahy obou zemí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michael Žantovský

„70. výročí vzniku Izraele je rozhodně významné datum. Je zřejmé, že prezident tím, že toto na Hradě uspořádal, chtěl dát najevo, že česko-izraelským vztahům přičítá zvláštní důležitost. Z mého hlediska je to zcela úplně v pořádku,“ odpověděl Žantovský na moderátorčinu otázku, proč se koná ve Španělském sále taková sláva, když jde o výročí vzniku jiného státu.

Bývalý velvyslanec v Izraeli poukázal na to, že to jistě není jediná příležitost, kdy stát na nejvyšší úrovni oslavuje výročí jiné cizí země, a dává jí tak najevo respekt a uznání. „Toto je zkrátka kulaté a symbolické výročí, tak proč ne?“ řekl s úsměvem Žantovský.

Česko-izraelské vztahy mají dlouhou tradici, která začala už za Tomáše Garrigua Masaryka... „Je to zkrátka určitá linie, která má v české historii moderní a souvislou linku,“ uvedl Žantovský a zmínil, že i Masarykův syn coby ministr zahraničí prý sehrál velmi důležitou klíčovou úlohu při hlasování o rezoluci Valného shromáždění Spojených národů 29. listopadu 1947, která se vyslovila pro vznik dvou států v biblické Palestině, tedy židovského a arabského.

„Tehdejší Československo sehrálo velmi důležitou roli v izraelské válce za nezávislost. Bylo jednou z mála zemí, která tam dodávala zbraně, a byla to pomoc rozhodující,“ uvedl jeden z důvodů, proč má Izrael takové zastání i u současného prezidenta Zemana. Po šestidenní válce v roce 1967 pak komunistický režim přerušil diplomatické styky s Izraelem. Krátce poté, co se prý ujal funkce prezident Václav Havel, pak v roce 1990 okamžitě styky obnovil. „Přátelské vztahy s Izraelem jsou vzajemné,“ zdůraznil Žantovský.

„Dokonce zakladatelé izraelského vojenského letectva se cvičili u nás v Žatci a v Českých Budějovicích. I včetně někdejšího izraelského prezidenta Weizmanna a nikdy o tom nepřestali vyprávět,“ uvedl Žantovský s tím, že to je jeden z těch zakladatelských zážitků, jenž je spojen s Československem a Masarykem. „Proto v řadě izraelských měst najdeme Masarykovy ulice či Masarykova náměstí,“ uzavřel bývalý velvyslanec v Izraeli. Sedmdesát let od založení Izraele označil Hrad za „mimořádně významné výročí“. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Slibovala, že neodstoupí. Ale palác nakonec opustila. Změna v Gruzii, některým v USA navzdory

11:00 Slibovala, že neodstoupí. Ale palác nakonec opustila. Změna v Gruzii, některým v USA navzdory

Jako kdyby v Česku v roce 2003 proběhly prezidentské volby, poslanci by zvolili Václava Klause, ale …