Dominik Hašek: Nemyslím si, že jsou v Rusku porušována lidská práva v nějaké abnormální míře

07.02.2014 8:58 | Zprávy

Měly by se v zemích, které porušují lidská práva, konat olympijské hry? Tuto otázku položil server Aktuálně.cz některým známým sportovcům, ale i osobnostem z jiných oborů lidské činnosti. Hokejista Dominik Hašek si myslí, že Čína určitě nebyla ideální zemí, „pokud tam nadále vládne komunistická strana a potírá svobodu slova, tak to určitě bylo nevhodné".

Dominik Hašek: Nemyslím si, že jsou v Rusku porušována lidská práva v nějaké abnormální míře
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Marek Eben s Dominikem Haškem

Hokejista, olympijský vítěz z Nagana Dominik Hašek serveru Aktuálně.cz řekl, že prý nezná přesnou definici, kde je hranice porušování lidských práv. „Kdyby se jednalo o zemi, kde jsou pravidelně porušována lidská práva, tak bych určitě řekl: V žádném případě tam olympijské hry nepatří,“ řekl obecně k otázce.

„Když mluvím letos o Rusku, o Soči, tak určitě nejsem stoupenec nebo obdivovatel jejich režimu, ale když se na to dívám zpovzdálí, tak si nemyslím, že tam jsou porušována lidská práva v nějaké abnormální míře. Stoprocentně méně než v roce 1980, když tam olympiáda byla,“ dodal.

„Samozřejmě pokud lidé v některých zemích nemůžou vyjádřit svůj názor ani ústně a jsou za to perzekvováni nebo nedej bůh zabíjeni a zavíráni, tak samozřejmě potom si myslím, že není správné, aby tam byly olympijské hry. Ale jestli je to tak špatné teď v Rusku, to nedokážu posoudit, spíš bych řekl, že ne. Myslím si, že Čína určitě nebyla ideální zemí, pokud tam nadále vládne komunistická strana a potírá svobodu slova, tak to určitě bylo nevhodné. A je mi jedno, jestli je ta země bohatá a jaké má možnosti. Myslím, že Rusko je mnohem demokratičtější zemí, než byla Čína před šesti lety, tam to opravdu bylo na zamyšlení,“ řekl Hašek.

Další otázkou je, zda by se k porušování lidských práv měli vyjadřovat sportovci, nebo by naopak měli věnovat svou pozornost pouze sportu a výkonům. „Já myslím, že to je věc každého sportovce, každého člověka, aby vyjádřil svůj názor. A myslím si, že to není nic špatného, když se k tomu vyjádří, ať už s tím souhlasí, nebo nesouhlasí,“ míní Dominik Hašek.

V zemích, kde někteří lidé trpí na úkor druhých, by olympiáda neměla být

A co o tom soudí kajakář, stříbrný na olympiádě v Londýně a mistr světa 2013 Vavřinec Hradilek: „V zemích, kde se očividně lidská práva porušují, by se olympijské hry konat neměly, to rozhodně ne. Olympiáda v zemích, kde někteří lidé trpí na úkor druhých, zajisté situaci nepomůže, ani ve smyslu, že se o daném místě začne více mluvit. Není to jen olympiáda, ale také například mistrovství světa ve fotbale. Z mého pohledu je škoda, že dochází k takovému výběru měst. Jenomže to je problém Mezinárodního olympijského výboru. Při výběru mezi kandidátskými městy musí docházet k neuvěřitelnému lobbingu a ani si nedokážu představit, jestli se do budoucna dá systém výběru měst změnit.“

Stejnou otázku položil server Aktuálně.cz také britskému publicistovi, autorovi knih Nová studená válka a Klam či Špioni a lži aneb Jak Rusko obelhává Západ Edwardu Lucasovi, a ten je zásadně proti. „Olympiáda v Soči je obrovská ostuda a hanba. Ze všech pohledů, od korupce až po ekologickou katastrofu. Nemělo se vůbec dopustit, aby současné Rusko takovou akci pořádalo. Politici by tam v žádném případě jezdit neměli,“ je přesvědčen Lucas.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Slibovala, že neodstoupí. Ale palác nakonec opustila. Změna v Gruzii, některým v USA navzdory

11:00 Slibovala, že neodstoupí. Ale palác nakonec opustila. Změna v Gruzii, některým v USA navzdory

Jako kdyby v Česku v roce 2003 proběhly prezidentské volby, poslanci by zvolili Václava Klause, ale …