Nově mohou být imigranti vyhoštěni i za drobné delikty, jako je krádež v obchodě nebo jízda na červenou.
Jak agentura Reuters cituje zdroje z americké vlády, rozšiřuje se počet lidí, u kterých vláda bude usilovat o deportaci. Vedle lidí považovaných za bezpečnostní riziko se úřady chtějí zaměřit také na nově příchozí, kteří nebudou mít příslušné doklady. Výjimku z přísných pravidel ale budou mít děti, které přišly do USA se svými rodiči.
PODROBNOSTI NA WEBU TELEVIZE BBC
Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost v souvislosti s tím očekává výrazný nárůst své agendy, chystá se proto najmout deset tisíc nových úředníků a pět tisíc lidí ke kontrole hranic. V USA žije v současnosti odhadem až jedenáct milionů přistěhovalců bez povolení, kterým by tak nyní hrozilo vyhoštění.
Jak upozorňují některá média, pracovní verze dekretu, která unikla během minulého týdne do médií, obsahovala ještě tvrdší návrhy, jako bylo povolení povolat Národní gardu k asistenci při deportacích. To se však nakonec ve finální verzi dokumentu neobjevilo.
„Prezident se chce jednoznačně zaměřit na kriminálníky a odsouzené, kteří ohrožují veřejnou bezpečnost,“ cituje server britského deníku The Guardian oficiální místa. Jak vyplývá z dokumentu, federální vláda se má pokusit navázat při vymáhání tohoto dekretu spolupráci s orgány jednotlivých států. To je přitom v USA vždy ožehavá otázka, státy obvykle lpějí na vlastní suverenitě, momentálně si navíc všichni pamatují, jak chtěl v minulém roce vnutit státům svou (přesně opačnou) imigrační agendu prezident Obama.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav