„Pod naším svazem vznikla na začátku prosince odborová organizace u filiálek KiKu v Pardubicích, kdy jsme zaměstnavateli oznámili vznik odborové organizace,“ poznamenal předseda Nezávislého odborového svazu pracovníků potravinářského průmyslu Alexandr Štěpánek. Schůzka pak podle něj proběhla až 28. února, zaměstnavatel však do té doby reagoval prý divně. Provedl totiž organizační změnu a zrušil pozici vedoucí prodejny. „To znamená, že šest žen dostalo výpověď 18. ledna s tím, že od 19. ledna jsou doma a zaměstnavatel jim nepřiděluje práci,“ uvedl Štěpánek.
Odborový svaz se tak spojil s Českomoravskou konfederací odborových svazů a obrátil se i na jednatele společnosti v Německu. Ten uvedl, že výpovědi jsou jen shodou okolností. Předseda ČMKOS Josef Středula je však jiného názoru.
Původní text ZDE.
„Tady máte příklad, jak německá nadnárodní firma porušuje ústavní práva českých občanů, kdy dá do souvislosti zaměstnání ve firmě s působením v odborech,“ uvedl s tím, že je připraven doložit u soudu, že výpovědi jsou v příčinné souvislosti s oznámením o vzniku odborové organizace.
„Chování firmy neodpovídá tomu, co musí prosazovat ve své vlastní zemi. V této chvíli naše tolerance končí, obrátili jsme se na německou ambasádu, takové chování německého kapitálu je neakceptovatelné a budu informovat ministryni práce a sociálních věcí,“ uvedl Středula.
Odbory v poslední době stupňují kampaň Konec levné práce, Středula v minulosti na levnou práci upozornil také na Facebooku, kde sdílel jeden inzerát.
„Toto jsou ty skvělé nabídky práce, kvůli kterým žádají zaměstnavatelé vládu o větší počet ukrajinských dělníků a dělnic. Předpokládám, že tak skvělou práci nabídnou také svým dětem, až budou hledat práci. To se přece nedá odmítnout!“ rozlítil se předseda největší odborové centrály nad nabídkou práce šičky za 11 až 13 tisíc hrubého. Jak je v inzerátu uvedeno, jde o třísměnný provoz a možný je i nástup cizince.
Svůj příspěvek Středula sdílel i na profily premiéra Bohuslava Sobotky, ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové, ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka a ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka (ČSSD).
„Zaměstnavatelé dnes komunikují s veřejností, že nevydělávají na ukrajinských zaměstnancích. Nevím, jak umí interpretovat data, ale Český statistický úřad má čísla zcela jednoznačná a vypovídají opak. Pro Českomoravskou konfederaci odborových svazů (ČMKOS) je důležité a nutné, aby ti, kteří v ČR pracují, pracovali za srovnatelných podmínek, což se týká také jejich mezd,“ podotkl k následující tabulce Středula. Jak dodal pomocí hashtagu, odbory jsou vždy na vaší straně.
Středula na nízké platy upozorňuje dlouhodobě, naposledy se například obul do generálního ředitele společnosti Mölnlycke Health Care Emmanuela Chilauda. „Pan generální ředitel si stěžuje, že lidé nechtějí u nich pracovat? Tak ať ihned za nabízených 13 000 až 14 000 Kč hrubého na třísměnný provoz nastoupí a pokusí se za tyto peníze přežít. A vyhrožovat zahraničními dělníky? Tak ať řekne ve Švédsku, jakou cenu práce zaměstnancům nabízí!“ napsal na sociální síti Středula. „Věřím, že tento přístup zaujme např. Bohuslava Sobotku, Michaelu Marksovou-Tominovou... a další. Toto nepovažuji za seriózní nabídku. Firmě Mölnlycke bych žádné povolení zaměstnávat zahraniční zaměstnance neposkytl,“ dodal Středula.
Původní text ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef