„Myslím, že je tu jen pevná vůle těm třem poslancům, respektive panu premiérovi (expremiérovi Nečasovi) něco dokázat," řekl novinářům. Je v tom podle něj „jistá urputnost" a „rozebírá se každé slovíčko". „Už mě to opravdu nezajímá, je to dávno za námi. Vem to čert," dodal Schwarzenberg.
V uplynulých dnech vypovídali v pražském sídle Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) také Schwarzenbergův stranický kolega a exministr financí Miroslav Kalousek či někdejší místopředseda ODS Martin Kuba. Vyšetřovatelé politikům kladli dotazy související s kauzou údajných trafik pro exposlance ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksu. V případu čelí obvinění Nečas, Nagyová a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček.
Stíhání trojice poslanců zrušil Nejvyšší soud. Jsou z nich jen svědci
Samotnou trojici exposlanců původně žalobci rovněž vinili ze zneužití pravomoci a z přijetí úplatku v podobě příslibu lukrativních postů ve státních firmách. Její trestní stíhání však s odvoláním na poslaneckou imunitu zrušil Nejvyšší soud, a Tluchoř se Šnajdrem a Fuksou tak nyní mají procesní postavení svědků.
Exposlanci ke kauze znovu vypovídali na konci března. Tluchoř s Fuksou odmítli poskytnout výpověď, za což každý z nich dostal pořádkovou pokutu 20.000 korun.
Kauza údajného podplacení vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se vzdal i funkce předsedy ODS. Občanští demokraté podali kvůli jeho obvinění ústavní stížnost. Někdejší šéfka Nečasova kabinetu Nagyová figuruje vedle kauzy údajných trafik také v případu údajného zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování bývalé Nečasovy ženy a v kauze údajného vyzrazování utajovaných zpráv Bezpečnostní informační služby.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk