„Aby bylo jasno, já rozhodně nepodporuji podněcování k nenávisti, ani nejsem zastánce paušalizování, ale jednak mi vadí, že toto řeší zrovna EU, a hlavně, co když to bude jak dřív a lidé se budou bát veřejně říct svůj názor?“ zeptal se Teličky volič z ČR. „Např., že Poláci jezdí jak... (to se u nás říká dost často), atd.“ podotkl. Také ho velmi zajímalo, kdo vlastně bude kontrolovat správnost vyjadřování a jaké za to budou tresty.
„Dobrý den, nemyslím, že je důvod bát se potírání svobody slova a projevu,“ ujistil voliče Telička a vysvětlil, že liberálové, kam se on řadí, jsou „v ochraně těchto institutů svobod velmi důsledná až přecitlivělá“ politická frakce, jejímž hlavním zájmem jsou svobody jednotlivce se vším, co k tomu patří. Nevěděl však, o jakých úpravách zákonů je řeč, protože mu občas může něco uniknout.
„Dobrý den pane Teličko, nezlobte se, ale psal jste, že EU nemá moc v právní oblasti, ale co jsem zatím četl, je, že nové trestní právo se zde zavádět bude,“ spustil Patrik Skála. Vysvětlil, že nový zákon bude za hatespeech označovat takřka cokoliv kritického. „Mohu být potrestán za výrok ‚mezi homosexuály je vyšší procento promiskuity‘, pokud je toto doloženo? Měla by se slušnost vymáhat zákonem?“ zeptal se a dodal „Jak moc se dá ještě okrájet svoboda slova a atrofovat mravnost?“
Telička jej odkázal na svou odpověď na předchozí dotaz. „Naprosto s Vámi souhlasím, že musí být jasná hranice mezi na jedné straně podněcováním k nenávisti, omezováním svobod jiných apod., a na druhé straně zneužíváním norem či podnormativních aktů k buzeraci nebo omezování svobod a práv,“ napsal europoslanec a dodal, že i on si „zažertuje na adresu svého synovce, který je gay“, a jemu to nevadí. Existují však hranice, k jejichž vymáhání nestačí jen slušně požádat a je třeba je postihnout zákonem.
V dotazu nazvaném „Turistika“ čtenáře zajímalo, do jaké politické strany se Telička vydá, až ukončí svoji činnost v ANO. Také se ptal, kolik takových stran již prošel.
„Zdravím, mám takový pocit, že podhoubím Vašeho dotazu jsou předsudky a snaha si rýpnout než se dozvědět odpověď,“ odpověděl Telička a dodal, že všechny tyto informace jsou volně dostupné na internetu. V minulosti však dával přednost podnikání před politikou. „Byl jsem pouze členem jedné strany, KSČ, což byla největší chyba mého života. I z tohoto důvodu jsem se politicky angažoval až 25 let po listopadu,“ dodal a zdůraznil, že je v současnosti nestranník.
Čtenář s přezdívkou barabzlesa poslal Teličkovi článek ze serveru Zvědavec.org, který se věnuje teorii, že uprchlická krize je řízena ilumináty a představuje vojenskou sílu budoucnosti. Ta má zničit Evropu. Předzvěstí zkázy jsou prý iPhony, které uprchlíci dostávají zadarmo od tajných služeb, i to, že mají „neuvěřitelně velké sumy peněz, což nedává smysl, pokud jsou nuzní ‚uprchlíci‘.“ A chtěl vědět, co si o tom Telička myslí.
„Mohu snad jen říct, že kdybych měl vlasy, tak by se dalo konstatovat, že to je hodně za ně přitažené,“ odpověděl Telička a dodal, že má svoje fakta rád ověřená. Zároveň však připomněl, že je třeba nepodceňovat rizika spojená s migrační krizí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa