Vláda projedná příspěvek státu na sídlo Filharmonie Brno

07.07.2017 22:17 | Zprávy

Vláda by měla před koncem svého mandátu ještě projednat, zda přispěje na výstavbu nového koncertního sálu v Brně. Plánované Janáčkovo kulturní centrum by mělo být sídlem Filharmonie Brno, mělo by mít akustiku světových parametrů a zahrnovat také špičkové nahrávací studio, vyplývá z předkládací zprávy Ministerstva kultury. Na financování se mají podílet město, kraj i stát a z potřebných více než 1,2 miliardy korun Ministerstvo kultury chce poskytnout 600 milionů korun.

Vláda projedná příspěvek státu na sídlo Filharmonie Brno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Memorandum o stavbě Janáčkova kulturního centra v Brně loni na podzim uzavřely město Brno, Jihomoravský kraj a Ministerstvo kultury. Ve hře o podobu stavby jsou dva mezinárodní týmy. První vznikl kolem společnosti Nagata Acoustic, která se podílela na budování bezmála 60 sálů včetně nedávno otevřené Labské filharmonie v Hamburku. Druhým členem týmu je polský architekt Tomasz Konior. Trojici doplňuje Brňan Petr Hrůša se svým studiem. Má zajistit autorizace a kvalifikace, které vyžaduje český právní řád. Základem druhého uskupení je globálně působící, původně britská společnost Arup. V soutěži se prokázala například sály ve Vratislavi, Aalborgu a Quebeku. Doplňuje ji brněnská kancelář ArchDesign.

Brněnská filharmonie dlouhodobě hraje a zkouší v nevyhovujících podmínkách. Nový sál s kapacitou přes 1200 míst by měl stát na rohu Besední a Veselé ulice. Snahou města je zahájit stavbu příští rok, aby co nejplynuleji navázala na stavbu podzemních garáží.

Podle materiálu, který má vláda v blízké době projednat, by Ministerstvo kultury mělo nad rámec svého rozpočtu v letech 2018 až 2020 přispět na stavbu 600 miliony korun. V roce 2018 to má být 100 milionů, v roce 2019 pak 300 milionů a v roce 2020 posledních 200 milionů korun.

Podobné memorandum jako v případě Janáčkova centra uzavřela nedávno s krajem a ministerstvem Plzeň pro výstavbu nového sídla Západočeské galerie. O výstavbě nového koncertního sálu dlouhodobě mluví také Praha. Zmiňuje ji aktuálně kulturní koncepce města do roku 2021. Město i odborníci na hudbu nebo urbanismus v minulosti uváděli množství míst, kde by hala mohla stát. Zástupci města naposledy zmiňovali lokalitu v Praze 7 u stanice metra Vltavská, dříve se mluvilo o Štvanici nebo Klárově. Dosud Praha ale na rozdíl od Brna žádný závazný krok k výstavbě nové koncertní budovy neučinila.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…