Do Česka na akci přiletí dosluhující slovenský prezident Ivan Gašparovič, rakouský Heinz Fischer, polský Bronislaw Komorowski, maďarský János Áder a litevská prezidentka Dalia Grybauskaité. EU bude zastupovat komisař pro rozšíření Štefan Füle.
Z účastnických států programu přijedou prezidenti Moldavska Nicolae Timofti, Gruzie Giorgi Margvelašvili, Arménie Serž Sargsjan a kontroverzní hlava Ázerbájdžánu Ilham Alijev. Ukrajinu, odkud byl původně pozván nedávno sesazený proruský prezident Viktor Janukovyč, bude reprezentovat ministr zahraničí Andrij Deščycja.
Zatím bez zástupce zůstává Bělorusko, jehož autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka Západ kritizuje za potlačování lidských práv a pronásledování opozice.
Podle ředitele zahraničního odboru Hradu Hynka Kmoníčka by pražská schůzka prezidentů mohla přinést odpověď na otázku, co od Východního partnerství v současnosti očekávají zapojené země. Kmoníček je přesvědčen, že se role projektu po vypuknutí krize na Ukrajině ještě zvětšila. „My to ale potřebujeme slyšet od nich, protože možná si to tak myslíme jenom my," řekl ČTK.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jno, čtk