První lékaři z USA začali již přijíždět. Myslím, že je to dobré rozhodnutí vlády s ohledem na vysoké počty nemocných českých lékařů a obecně zdravotníků, který přivedl celý zdravotnický systém až na samou mez jeho funkčnosti. Nicméně, ukazuje se, že český zdravotní systém je dostatečně robustní a že bylo jen dobře, že se v letech 2008 – 2013, tedy za pravicových vlád, podařilo české levici (především ČSSD) ubránit převážně veřejnoprávní charakter českého zdravotnictví. Rozhodující část českých nemocnic je buď v rukou státu (FN a Vojenské nemocnice) anebo krajů či měst. Bude zajímavé, když se naši lékaři seznámí se zkušenostmi svých zahraničních kolegů právě při léčbě COVID-19.
Je jen škoda, že z řady důvodů (po hříchu ideologických a organizačních), není vlastně žádný zájem o spolupráci s čínskými lékaři a vědci, kteří se angažovali a angažují při léčbě koronaviru. Informace o léčbě koronaviru v Číně jsou zajímavé a zejména jsou zajímavá statistická čísla o počtu nemocných a vyléčených, která přicházejí ze země s téměř 1,4 mld. obyvatel. Po počátečním náporu pandemie, především v městě Wu-chan, na začátku roku, se podařilo nákazu v Číně prakticky zadusit. Recidivy COVID-19 v čínských podmínkách v další části roku vznikaly většinou v důsledku příjezdu Číňanů ze zahraničí do vlasti. Prostě COVID-19 přivezli ze zemí, ve kterých přechodně či dlouhodobě působili.
V Číně probíhají v současné době testy tří vakcín proti COVID-19. Samozřejmě předklinická fáze pokusů u těchto vakcín na laboratorních zvířatech byla uskutečněna již počátkem tohoto roku. Do 27. března byla uzavřena první fáze klinického testování. Poté byla uskutečněna druhá fáze s 500 dobrovolníky, kde k lepšímu vyhodnocení účinku měla sloužit kontrolní skupina lidí, jimž bylo namísto vakcíny podáváno placebo. V zásadě se jedná u dvou z těchto vakcín, které jsou určeny k masovému očkování o látky vytvořené na základě usmrcení patogenu, firmami Sinopharm a Sinovac research. Společnost Sinopharm vyvíjí i vakcínu využívající genetické informace viru. Třetí vakcína je vyvinuta pracovníkem akademie věd ČLOA (čínské lidové armády) a je charakterizována jako adenovirová vektorová vakcína. V současné době prochází vakcíny třetími fázemi klinických testů, v nichž je testováno několik desítek tisíc dobrovolníků. Teprve po vyhodnocení této třetí fáze klinických testů, pokud jde o bezpečnost vakcíny, bude možné vakcínu nasadit k hromadné léčbě pacientů nakažených koronavirem.
Nezajímavé není ani to, že při pandemii v Číně byly používány ve velkém rozsahu přípravky tradiční čínské medicíny (TČM). Právě v centru epidemie, Wu-chanu, působilo 4900 lékařů TČM a léčbu těmito přípravky podstoupilo téměř 75 tisíc pacientů, tj. téměř 92% z celkového počtu nemocných v tomto městě. V přilehlé provincii Chu-pej to bylo téměř 62 tisíc pacientů, tedy skoro 91% z celkového počtu. TČM navíc podporovala regeneraci vyléčených pacientů a snižovala výskyt pozdějších zdravotních obtíží. Účinky čínských bylin, jež byly využity ve Wu-chanu, shrnuli lékaři do několika závěrů. V tuto chvíli mají čínští lékaři tři patentované léčivé přípravky, které jsou při léčbě COVID-19 klinicky účinné. Jsou to přípravky na bázi tobolek zlatice a zimolezových květů, dále granule ze zimolezu a třetí, injekčně aplikovatelný, je lék na léčení krve.
Dále jsou k dispozici tři přípravky klasické TČM jednak k čištění plic a odbourávání toxinů, dále k odstraňování toxinů a léčbě plic a likvidaci toxinů. Pokud mohu shrnout poznatky čínských lékařů tak, jak vyplynuly z článků, dostupných v čínských médiích, tyto léky byly účinné zejména při léčbě mírných a středně těžkých případů nakažení koronavirem COVID-19. Zejména napomáhají ke snižování horečky, únavy a k léčbě kašle. Některé z těchto léků jsou využívány při léčbě těžce nemocných, přičemž mohou zvýšit rychlost uzdravování a snížit míru poškození. Tradiční přípravky byly používány ve 28 čínských regionech a u žádného z nich nebyly vykázány zhoršené příznaky.
Velmi dobrého účinku v léčbě bylo dosahováno v provincii Chu-pej v případě integrace přístupu čínské a západní medicíny. Zlepšení lékaři uvedli v oblasti klinických příznaků, tělesné teploty, průměrného pobytu v nemocnici výsledků CT zobrazení.
Je jen škoda, že se nepodařilo uskutečnit jeden z projektů, zamýšlených při příchodu čínské firmy CEFC do České republiky před pěti lety, což bylo vybudování kliniky tradiční čínské medicíny v Hradci Králové. Dnes bychom měli přístup i k účinným čínským přípravkům na bázi čínských bylin, zpracovaných na bázi tisícileté zkušenosti TČM.
Zdá se, že čínské přípravky TČM by mohly být zajímavým i účinným nástrojem při léčbě koronaviru. Necháme se překvapit, kdy Číňané nasadí v masovém měřítku své vakcíny, u kterých ukončují třetí fázi klinických testů. Pokud budou Číňané první, doufám, že česká vláda nebude jednat ideologicky a zajistí koupi potřebného počtu vakcín, alespoň pro srovnání s jinými vakcínami z jiných zemí.
Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV