Dlouhým propadem vystresované ropné trhy během celého týdne citlivě reagovaly na každou, ať již pozitivní či negativní zprávu. A tak vychylovaly cenovou střelku jednou vzhůru, podruhé dolů. Ani uplynulý týden však neudal na trhu směr a nepřinesl odpověď na otázku, zda cena černého zlata již dosáhla dna.
Slibný závěr týdne předchozího, kdy si Brent v pátek polepšil o dvě procenta a finišoval na 86,16 USD za barel, se do toho minulého nepřenesl. Páteční entuziazmus, šířící se hlavně z akciových burz totiž přes víkend vyprchal. V pondělí se tak cena sesunula zpět pod hranici 86 dolarů, aby ji nad ní poté vrátily lepší než očekávané výsledky čínské ekonomiky za třetí kvartál.
Středeční oznámení americké energetické informační agentury o nečekaně vysokém růstu amerických ropných zásob srazilo Brent o jeden a půl dolaru na 84,71 USD, aby ve čtvrtek jeho cena zase prudce vystřelila na 86,83 USD za barel.
Jak málo stačilo na čtvrteční cenový vzestup, mimochodem nevyšší za poslední čtyři měsíce, poměrně dobře ilustruje stav, v jakém se trh v těchto dnech nachází. Cenu totiž vytáhla nahoru zpráva, že Saudská Arábie navzdory rostoucí těžbě dodala v září na trh “jen“ 9,4 miliónu barelů oproti 9,7 miliónu v srpnu.
V tom tržní býci viděli, anebo spíše chtěli vidět náznak omezování nabídky ze strany OPEC. Krátkodobě tak přehlušil i ty, kteří zprávu vnímali opačně a poukazovali na to, že příčinou nižších dodávek mohla být i nedostatečná poptávka a vytěžená avšak neprodaná ropa se na trh, ze skladů kde skončila, dřív či později vrátí.
Mimochodem, vzpomínané snižování těžby se zatím nezdá být reálným, protože hlasy po něm volající zůstávají v rámci OPEC osamocené. Naposledy k němu, tak trochu oportunisticky vyzvala Libye, když jedním dechem dodala, že jí samotné by se případné omezení těžby z důvodů předcházejících výpadků v exportu samozřejmě netýkalo.
Oči obchodníků se tak nadále s napětím upírají směrem k 27. listopadu, kdy se 12 členný ropný kartel sejde na svém pravidelném zasedání. Zda z tohoto střetnutí vzejde impulz, který udá na trhu tón, nevíme. Doposud zde však stále převládají hlasy poukazující na přesycené trhy i celkově slabé ekonomické vyhlídky hlavních konzumentů. Téměř čtyřměsíční série poklesů tak zřejmě ještě neskončila.
Miroslav Kňažko, Senior Research Analyst, Sberbank Europe AG
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva