Novojičínský VOP CZ se prezentuje jako státní podnik, jež se zaměřuje na výrobu, modernizaci a opravu pozemní vojenské, tankové či automobilní techniky. Jako státní podnik získává primárně zakázky od ministerstva obrany, ačkoliv v současné době již podmínky statusu státního podniku nenaplňuje.
Současná situace
Zákonné podmínky definující státní podnik stanovují, že podnik musí většinově vykonávat činnost pro zakladatele. To ovšem už pro VOP CZ dávno neplatí. Více než 90 procent jeho tržeb tvoří totiž civilní program, například svařování kovových dílů pro automobilový průmysl. (ZDE)
Loni byl VOP CZ ve ztrátě 60 miliónů a výrazná ztráta čeká podnik i letos. Podnik je v krizi, jež může skončit jeho zánikem. (ZDE)
Podnik zbytečně udržuje nadstav kancelářských zaměstnanců a hodinové sazby za práci dělníka ve výrobě přesahují většinou 500 Kč. Tím pochopitelně ztrácí konkurenceschopnost na trhu.
Nezákonný lobbing
Mnohem horší však je, že ministerstvo, zřejmě ve snaze krachujícímu podniku pomoci, obchází zákon o hospodářské soutěži. Podle důvěryhodného zdroje úředníci z ministerstva za vlastní podnik často lobbují a ovlivňují budoucí dodavatele. Stejná situace se opakuje u nejdražšího projektu v historii české armády – dodávky obrněných pásových vozidel. Podle dostupných svědectví nutili úředníci při osobních jednáních čtyři potenciální zahraniční dodavatele k tomu, aby servis techniky zajišťoval právě VOP CZ. (ZDE)
Takové protěžování podniku na úkor jiných dodavatelů je nezákonné a narušuje hospodářskou soutěž. Podnik, který přestal plnit své poslání a obranným průmyslem se zabývá jen okrajově, může za normálních okolností jen těžko obstát v konkurenci ostatních dodavatelů.
Ministerstvo obrany svým protěžováním VOP CZ zvyšuje náklady už tak rekordně drahého projektu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV