Když se letos 24. ledna v hradeckém sídle Lesů ČR otevíraly obálky s nabídkami v tendru na přestrojení lesníků, mnoho práce s tím nebylo – přišla jen jediná. Podala ji prostějovská oděvní firma Koutný.
Ostatní hráči na trhu neměli o čtyřletou rámcovou zakázku za 60 milionů korun bez DPH zájem. Nebo lépe řečeno – předem ji vzdali.
Zakázce totiž předcházela soutěž o podobu nových uniforem, v níž uspěl návrhář Česlav Jaroš. A ten svůj návrh připravil v dílnách u Koutného.
Jak tvrdí šéf Oděvního družstva Třešť Radek Chládek, firma Koutný tak získala konkurenční náskok, kterému ostatní hráči nemohli čelit. Podal proto stížnost k antimonopolnímu úřadu.
Vítěz měl vyrobeno předem
„Dle námi získaných informací vzorovalo kolekci pro zadavatele šest soutěžících a byla následně vybraná kolekce návrháře Česlava Jaroše, který celou kolekci pro zadavatele vytvářel na dílnách firmy Koutný s.r.o. – následným vítězem této VZ. Tímto firma Koutný s.r.o získala naprostou bezkonkurenční výhodu při soutěži, oproti ostatním uchazečům, protože měla přichystané materiály a střihy pro následné dodání vlastních vzorků do soutěže,“ píše Chládek v podání k antimonopolnímu úřadu.
Oděvní družstvo Třešť dále tvrdí, že nemělo dostatek času podle vybraného vzoru připravit návrhy uniforem. „Termín na vyrobení a odevzdání vzorků do soutěže byl pouze 42 dní,“ tvrdí Chládek, v čem vidí výhodu pozdějšího vítěze.
Firma Koutný se k dotazům HlídacíPes.org nevyjádřila.
Pro jistotu na kriminálku
Proč jsou termíny v této věci důležité, pochopíme z následujících údajů. Kolekce obsahuje 24 kusů z rozdílných oborů – textilních, strojírenských, slévárenských nebo tiskařských. Šlo i o to, že bylo třeba nechat vyrobit nestandardní látky, kde výroba podle stěžovatelů trvá tři měsíce, dále originální formy na odlévání spon, vytvořit kompletní střihovou dokumentaci a pak teprve vzory nových uniforem poslat do výroby. „Z logiky věci tedy vyplývá, že jediný kdo by dokázal tento termín splnit řádně a včas, je firma, která by měla vše zmíněné již připravené,“ argumentuje šéf třešťského družstva.
Chládek ve svém podání antimonopolnímu úřadu naznačil, že mohl být spáchán i trestný čin pletichy při zadání veřejné zakázky. Úřad se proto – což je v takových případech standardní postup – ještě před zkoumáním zakázky obrátil na policii.
„Úřad je povinen dle zákona spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení, což vždy činí. Ke konkrétním případům, jež spadají do této součinnosti, se nicméně Úřad ze zásady nevyjadřuje,“ odpověděl na dotazy HlídacíPes.org mluvčí ÚOHS Martin Švanda.
Že policie zahájila prověřování, potvrdil zmíněný Radek Chládek, který podával jako oznamovatel vysvětlení jako první.
Stejné otázky, stejné odpovědi
Samotné Lesy ČR trvají na tom, že zakázka byla v pořádku. Tisková mluvčí Eva Jouklová při podpisu smlouvy uvedla, že podnik za čtyři roky odebere stejnokrojové součástky v celkové hodnotě 60 milionů korun bez DPH. V prvním roce to má být 2500 stejnokrojů.
K námitkám, že firma Koutný měla konkurenční výhodu, pak redakci HlídacíPes.org doslova napsala:
„Návrh akademického malíře Česlava Jaroše byl vybrán ve veřejné soutěži. Z toho plyne, že se jí mohl účastnit kterýkoli potencionální dodavatel. Ve třetím kole soutěže předkládali uchazeči k posouzení ušité modely. Volba oděvního podniku, který vzorky šil, byla zcela na uchazečích. Aby takový dodavatel nebyl v soutěži zvýhodněn, stanovily Lesy ČR delší lhůtu pro podání nabídek, výchozí délka byla 63 dnů. Lesy ČR tuto lhůtu třikrát prodloužily, a to v souvislosti s poskytnutými dodatečnými informacemi. Nakonec tedy byla lhůta prodloužena na 117 dnů. Zadávací řízení bylo zahájeno 29. 9. 2016 a naposledy prodlouženo do 24. 1. 2017. Z uvedeného je zřejmé, že potencionální dodavatelé měli k přípravě nabídek dostatek času. Žádný z nich nevznesl námitky ohledně případné nepřiměřenosti zadavatelem stanovené délky lhůty pro podání nabídek.“
HlídacíPes.org položil stejné dotazy i ministrovi zemědělství Marianu Jurečkovi, pod něhož Lesy ČR spadají. Na stejné otázky přišly stejné odpovědi. Zde je doslovný přepis vyjádření mluvčí Markéty Ježkové:
„Návrh akademického malíře Česlava Jaroše byl vybrán ve veřejné soutěži. Z toho plyne, že se jí mohl účastnit kterýkoli potencionální dodavatel. Ve třetím kole soutěže předkládali uchazeči k posouzení ušité modely. Volba oděvního podniku, který vzorky šil, byla zcela na uchazečích. Možnost účasti takového dodavatele v předmětném zadávacím řízení tím není dotčena. Problém by to představovalo pouze v takovém případě, pokud by Lesy ČR coby zadavatel stanovily nepřiměřeně krátkou lhůtu pro podání nabídek. V daném případě však výchozí délka lhůty pro podání nabídek činila 63 dní a po trojím prodloužení lhůty pro podání nabídek v souvislosti s poskytnutými dodatečných informací byla její výsledná délka celkem 117 dnů. Zadávací řízení bylo zahájeno 29. 9. 2016 a naposledy prodlouženo do 24. 1. 2017. Z uvedeného je zřejmé, že potencionální dodavatelé měli k přípravě nabídek dostatek času. Žádný z potenciálních dodavatelů nevznesl žádné námitky ohledně případné nepřiměřenosti zadavatelem stanovené délky lhůty pro podání nabídek.“
Důvod, proč Lesy k přestrojení lesníků sáhly, je podle podniku ten, že neměly k dispozici průmyslový vzor od stávajícího dodavatele. Tím je firma Silvajagd.
A opět pro porovnání odpovědi Lesů ČR, resp. ministerstva zemědělství:
„Podnik Lesy ČR neměl k dispozici průmyslový vzor stávajícího stejnokroje a od dodavatele Ing. Jaroslava Pospíšila (Silvajagd) se nepodařilo získat licenční práva na něj. Kromě toho je stejnokroj zaměstnanců Lesů ČR používán již 20 let. Nový se mimo jiné liší od stávajícího cenou (je o 10 % levnější), navíc také současným střihem i materiálem. Podnik také nyní získal licenci na vzor nové uniformy.
Soutěž o návrh nového stejnokroje byla otevřená a mohl se jí účastnit i vlastník stávajícího modelu stejnokroje, ovšem s podmínkou platnou pro všechny zájemce, že autor poskytne podniku licenci.“
(mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová)„Podnik Lesy ČR neměl k dispozici průmyslový vzor stávajícího stejnokroje a od dodavatele Ing. Jaroslava Pospíšila (Silvajagd) se nepodařilo získat licenční práva na něj. Kromě toho je stejnokroj zaměstnanců Lesů ČR používán již 20 let. Nový se mimo jiné liší od stávajícího cenou (je o 10 % levnější), navíc také současným střihem i materiálem. Podnik také nyní získal licenci na vzor nové uniformy. Soutěž o návrh stejnokroje LČR byla otevřená a mohl se jí účastnit každý, tedy i vlastník stávajícího vzoru stejnokroje, ovšem s podmínkou platnou pro všechny zájemce, že autor poskytne podniku licenci.“
(mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková)
Ministr Jurečka možnost Lesům ČR doporučit, aby zakázku zrušily a umožnily, aby se do případné nové soutěže přihlásilo víc uchazečů, podle mluvčí Markéty Ježkové nevyužije. „Smlouva na plnění veřejné zakázky již byla uzavřena,“ uvedla.
Psáno pro HlidaciPes.org, Ústav nezávislé žurnalistiky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV