Důvodem byla skutečost, že český fotbal za posledních pár let přišel o velkou část své důvěryhodnosti. A tudíž tedy i o diváky a sponzory. Přiznám se, byl jsem trochu zklamán neúčastí ze strany fotbalového svazu a pevně věřím, že to bylo jen z nedostatku času členů jeho vedení. Ruku v ruce s důvěryhodností fotbalu jdou totiž i diváci na tribunách a zájem sponzorů.
Video by například vyřešilo, situace, zda míč přešel brankovou čáru, zda došlo k přestupku uvnitř nebo mimo pokutové území, zda hráč v pokutovém území nenafilmoval pád či některý z hráčů nehrál rukou, ale také řešení situací za zády rozhodčího či ofsajdy. Spolu se mnou v Senátu PČR představil systém videozáznamů i sportovní komentátor a bývalý fotbalový sudí Robert Henn. Ten řekl, že po dvouletém testování systému videozáznamů je jisté, že funguje rychle a spolehlivě.
„Systém zároveň umožňuje, aby byla udržena idea fotbalu, tedy aby o výsledku utkání rozhodovali hráči svými výkony a momentální formou, a nikoli špatně posouzený sporný moment a chyby rozhodčího,“ řekl také Robert Henn a já s ním plně souhlasím. Pokud totiž jde někomu o fér hru, nemůže proti videozáznamu vůbec nic namítat.
Kritici tohoto názoru říkají, že použití videozáznamů ve fotbale zpomaluje hru a že je jeho pořízení nákladné. I to se na veřejném slyšení ukázalo jako zcela zavádějící a možná se také prokázal alibismus některých fotbalových klubů. Pořízení systému pak přijde na 1,8 milionu korun včetně DPH s tím, že systém je mobilní, není tedy pevně zabudován na jedno hřiště – kluby si ho tedy mohou půjčovat. Myslím, že tato investice by se jim bohatě vrátila, a to právě v účasti diváků na zápasech a sponzorských darů.
V blízké budoucnosti plánuji iniciovat svolání mezinárodní konference na téma zavedení videa ve fotbale, na které by byli pozváni zástupci mezinárodních fotbalových organizací, jako je právě FIFA či UEFA.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz