Vystrčil (ODS): Po krajských a senátních volbách

01.11.2012 12:30 | Zprávy

Přestože to nadpoloviční většina potenciálních voličů nakonec ignorovala a svého volebního práva nevyužila, proběhly v polovině října krajské a ve třetině senátních obvodů i senátní volby.

Vystrčil (ODS): Po krajských a senátních volbách
Foto: ods.cz
Popisek: Senátor Miloš Vystrčil

I přes všechna následná intenzivní a někdy časově náročná politická jednání o programových prioritách o rozdělení a obsazení pozic o budoucí spolupráci koalice či opozice musí zároveň obce, města, kraje i stát, tedy náš politický systém fungovat.

Když se pod tímto úhlem pohledu podíváme na volební kampaň, samotné volby a následně to, co následuje bezprostředně po volbách, možná i někde tam nalezneme jednu z příčin narůstající nedůvěry občanů v politiky a politiku vůbec.

Důvěra v občanů v politiky a politiku se totiž nemůže zrodit ani posílit jednáním na stranických sekretariátech nebo různých typech stranických schůzí. Jsem přesvědčen, že důvěru v politiku a politiky ani nijak významně neposilují například „bilboardové“ nebo „inzerátové“ volební kampaně.

Nutnou podmínkou vzniku důvěry v politika či program politické strany je totiž konkrétní zkušenost z konkrétních kontaktů a zároveň také pochopení a znalost konkrétních činů politika či politické strany a pochopení jejich smyslu.

Pravda, někdy to bývá složité. Sympatický politik může být na kandidátce nesympatické strany. Sympatická strana může mít na kandidátce nesympatického politika. Diskuse, kdo na koho doplácí, bývá nekonečná, ale nic neřeší.

Možná i proto si někdy politik usmyslí, že nechce mít nic společného s žádnou „zavedenou“ politickou stranou a vytvoří si svoji vlastní kandidující skupinu nebo kandiduje jen tak sám za sebe. I to má svoji logiku a při rostoucí neoblibě „zavedených“ stran to může být i výhodný krok. Otázkou je, kam nás tato postupná ztráty důvěry v zavedené demokratické strany a jejich představitele může dovést.

Článek 5 naší ústavy říká, že „Politický systém v České republice je založen na svobodném a dobrovolném vzniku a volné soutěži politických stran respektujících základní demokratické principy a odmítající násilí jako prostředek k prosazování svých zájmů.“

A tak se dostáváme k jádru problému. Občané ztrácí důvěru v demokratické politické strany a ty namísto toho, aby si uvědomily nebezpečí se ztrátou této důvěry spojené, se nadále čím dále více utápějí ve vzájemných sporech. Na trpělivou každodenní práce pro obyvatele doprovázenou důsledným vysvětlením a zdůvodněním jim „logicky“ přitom nějak nezbývá čas.

Závěr z toho je smutný, bohužel jediný možný. Pokud se chování zavedených politických demokratických stran v brzké době nezmění, může se stát, že se díky zásadnímu oslabení našeho demokratického politického systému zanedlouho mezi poražené zařadíme všichni.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Vystrčil - profil

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Teď téměř vše kritizujete

Ale jak vám tu kritiku věřit, když dokud jste byli ve vládě, tak jste ani necekli, a to téměř doslova? Vždyť jste ani neprosadili nic z Vašeho pirátského programu? PS: Nemyslíte, že bylo chybou jít do této vlády? Přijde mi, že jste víc slyšet až po vystoupení z ní, jen vám to, co tak najednou říkáte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dlouhý (TOP 09): Byl bych opatrný s používáním nějakých průměrů

20:07 Dlouhý (TOP 09): Byl bych opatrný s používáním nějakých průměrů

Projev na 130. schůzi Poslanecké sněmovny dne 13. února 2025 k vládnímu návrhu zákona o dávce státní…