Bude to ještě horší... Firmy tají, jak jsou na tom špatně. Mají důvod

02.01.2023 14:14 | Rozhovor

Z DEŠTĚ POD OKAP V minulém roce jsme zchudli možná až o patnáct procent – nejvíce za posledních třicet let. Všichni žijeme v přesvědčení, že se to přežene, že to nějak přežijeme, že to nebude dlouho trvat. „Ano, nějak to přežijeme, ale možná to celé bude trvat déle, než jsme si ochotni připustit,“ říká pro ParlamentníListy.cz makroekonom Jaroslav Ungerman. Je před námi etapa, kdy bude docházet ještě k celé řadě turbulencí a to bude profilovat nejbližší dva-tři roky naší ekonomiky i naší politiky.

Bude to ještě horší... Firmy tají, jak jsou na tom špatně. Mají důvod
Foto: ČT
Popisek: Jaroslav Ungerman

Co z ekonomického hlediska přinesl Česku minulý rok? Šlo o nevyhnutelný vývoj v důsledku nepříznivých vnějších vlivů, nebo mohla vláda podniknout nějaké kroky proti zdražování či energetické krizi?

Byl to rok, který bych nazval rokem velkého přelomu v mezinárodní politice i v mezinárodní ekonomice. Možná to někoho překvapilo. Nějak jsme totiž zapomněli, že svět okolo nás se stále vyvíjí a vyvinul jiným způsobem, než si byla většina z nás schopna představit, anebo si tuto změnu nebyla ochotna připustit. Problém je také v tom, že řadu tendencí, které tu byly už v předchozích obdobích, nikdo nebral vážně. Bralo se to jako plané hrozby a nakonec se ukázalo, že to tak není.

Samozřejmě i v naší ekonomice, protože jsme se dostali do situace, kdy čelíme ohromnému propadu životní úrovně - o deset procent poklesly naše reálné mzdy – jejich koupěschopnost. To je to, co charakterizuje rok 2022. Byl to nejen rok hlubokých změn ve světové politice, ale i v naší společnosti. Musíme přece vidět, že jsme v minulém roce zchudli možná až o patnáct procent – nejvíce za posledních třicet let. Naše úspory se při loňské inflaci právě o tolik zmenšily. Rok 2022 byl prostě rokem, kdy jsme vstoupili do etapy zásadních změn v ekonomice a zejména ve světové politice.

Z toho, co říkáte, se dá číst, že berete za zásadní válku na Ukrajině, která začala 24. února. Je to tak?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Petr Letocha byl položen dotaz

Přebujelý sociální systém

Dobrý den. Mám tento dotaz : Jak vysoký musí být vysoký důchod, aby mohl být ořezán? Myslel jste pouze důchody bývalých poslanců soudců apod. nebo běžných občanů? Děkuji za odpověď. Důchodce

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

pokud jsem to správně pochopil,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusepatriot1955 , 02.01.2023 14:52:12
tak zásadní problém je v tom, že Evropu plně prostřednictvím vydíraných politiků řídí USA. Evropa se stala kolonií USA. Co s tím? Psal jsem to už několikrát. Vyhnat americkou armádu z Evropy. Rus nepotřebuje válčit s Evropou, ale spolupracovat na rovnocenné úrovni. To ale USA právě nechce připustit. proto tu máme protektorát USA. Brusel je druhá protinárodní fronta. Pokud nebude EU zničena, zničí EU státy Evropy. Zájem na tom mají opět americké nadnárodní společnosti. Všechno zlo hledej nejdříve v USA.

|  16 |  0

Další články z rubriky

„Masivně zbrojit, porazit Rusko, rozdělit a vytěžit.“ Ivan David slyšel za bruselskými zdmi

15:46 „Masivně zbrojit, porazit Rusko, rozdělit a vytěžit.“ Ivan David slyšel za bruselskými zdmi

Existují plány na rozdělení a vytěžení Ruska, uvádí pro ParlamentníListy.cz europoslanec Ivan David …