Světem již několik týdnů otřásá krutá vražda novináře na saúdské ambasádě v Turecku. Jak je tento čin vnímán v arabském, islámském světě?
Řekl bych, že ten příběh už začal žít vlastním životem. Očekávám, že se nám časem představí nějaká neuvěřitelná story, jak se to tam celé seběhlo. Nicméně pokud jde o to, jak je ta kauza reflektována ve sdělovacích prostředcích na Blízkém východě, tak se domnívám, že za normálních okolností by si tam toho nikdo ani nevšiml. Prakticky se totiž nejedná o nic, co by nějak v zemích tohoto regionu nějakým způsobem příliš vybočovalo z normálu. Nevěnuje se tomu zdaleka taková pozornost jako v Evropě, jelikož v oblasti je velká část sdělovacích prostředků pod vládní kontrolou a ve většině těchto zemích není přílišná vůle do případu moc šťourat. To se týká jak zemí Perského zálivu, tak širšího regionu. Saudská Arábie je koneckonců regionální velmoc a buď má v okolních zemích nějaké významné investice, nebo tam posílá nějakou formu pomoci či podpory.
Jakou má Saúdská Arábie pověst? Je to stát, ve kterém se konají popravy na veřejnosti. Dochází ke kamenování...
Asi před dvěma týdny jsem byl k tomuto tématu dotazován v televizi a vzpomínal jsem tam, jak jsem coby mladičký nezkušený styčný důstojník československé protichemické jednotky v Perském zálivu šel na vojenskou policii, abych preventivně předešel nějakému průseru. Naši chrabří hoši bránící tam demokracii se chtěli zajet podívat na veřejnou popravu. Brali to jako atrakci, že to bude zajímavé a velitel jednotky se obával, že by se mohli chovat nějak nepatřičně. První, čeho jsem si na té úřadovně všimnul, byly tlusté rákosky stojící v koutě, které tam běžně saúdští policisté používali při vyslýchání.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jonáš Kříž